Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

10 mln zł na odnowienie kamienic Rynku Starego Miasta

Najnowsze

mm / wikipediaKamienica przejdą remont

Rewitalizacja 11 zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie, które są siedzibą Muzeum Warszawy, będzie dofinansowana kwotą 10 mln zł - przypomina resort kultury. Inwestycja obejmie też konserwację i digitalizację części muzealiów.

Umowę w tej sprawie podpisze w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Remont za 43 mln zł

- Inwestycja będzie realizowana w obrębie historycznego obszaru Starego Miasta, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakres rzeczowy projektu, oprócz przeprowadzenia niezbędnych prac w zabytkowych kamienicach, obejmuje również konserwację oraz digitalizację wybranych muzealiów, w tym obrazów, grafiki oraz srebra - przypomniał w komunikacie nadesłanym w poniedziałek PAP rzecznik prasowy ministerstwa kultury Maciej Babczyński.

Koszt modernizacji, konserwacji oraz digitalizacji obiektów zabytkowych siedziby Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie wynosi 43,6 mln zł. Dodatkowe 10 mln zł - jak już w czerwcu informował PAP wydział prasowy urzędu m.st. Warszawy - to efekt udanej procedury odwoławczej w ramach naboru wniosków do programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pieniądze na realizację projektu pochodzą również z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Centrum Wymiany wiedzy

Muzeum Warszawy - jak podał Babczyński - planuje wybudowanie nowoczesnej infrastruktury dla pracowni digitalizacji. Dzięki temu cyfrowe odwzorowania najwartościowszych zabytków mają zostać udostępnione większej liczbie odbiorców. Ponadto modernizacja placówki poprzez np. unowocześnienie miejsc, gdzie organizowane są wystawy czasowe, ma pozwolić na rozszerzenie jej oferty programowej. Przygotowywana jest także wystawa czasowa, na której będzie można obejrzeć prezentację multimedialną zabytków Islandii, a także poznać legendy wikingów islandzkich.

W poprzednich latach na remont 11 kamienic przy stołecznym Rynku Starego Miasta mieszczących Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przeznaczono 25 mln zł. Placówka pod nową nazwą Muzeum Warszawy (zmienioną przez Radę Warszawy w kwietniu br.) i z nową wystawą główną przybliżającą historię i współczesność miasta ma wrócić na Starówkę po remoncie. W trakcie modernizacji zbiory muzeum trafią do Pałacu Kultury i Nauki. Wszystkie zbiory muzeum muszą opuścić siedzibę przy Rynku Starego Miasta do końca września 2014 r.

Nowe, zmodernizowane Muzeum Warszawy - jak zapowiadają jego przedstawiciele - ma być centrum wymiany wiedzy, myśli i spostrzeżeń o stolicy. Zajmując się dziejami Warszawy ma podejmować temat miejskości w różnych kontekstach, społecznych i kulturowych oraz w szerokiej perspektywie historycznej - od pierwszego osadnictwa po współczesność. Zakres zadań zostanie poszerzony o gromadzenie zabytków, organizowanie i prowadzenie badań w zakresie dziejów i kultury stolicy, inicjowanie i prowadzenie różnorodnych projektów dotyczących miasta.

Muzeum Warszawy zapowiada również rozwój swoich oddziałów. Wymieniane jest zwłaszcza powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, które podobnie jak Muzeum Woli aktywnie angażuje lokalne społeczności do poznawania wspólnie historii swoich dzielnic gromadząc m.in. wspomnienia, zdjęcia, filmy czy pamiątki. Muzeum Warszawskiej Pragi ma zostać otwarte pod koniec października br., budowa jego siedziby jest obecnie w finalnej fazie.

Muzeum w ostatnich latach koncentrowało się m.in. na odnawianiu staromiejskich piwnic:

Zobacz piwnice przy BrzozowejTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: mm / wikipedia