Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

"10 kwietnia PiS nie zwoził Polaków na Krakowskie Przedmieście"

Warszawa

TVN24Fragment programu "Fakty po Faktach"

- 10 kwietnia Polacy pokazali, gdzie chcą się gromadzić. Nie poszli ani pod Belweder, ani pod urząd Rady Ministrów. Przyszli tłumnie na Krakowskie Przedmieście – mówiła w "Faktach po Faktach" Elżbieta Jakubiak przekonując, że to właściwe miejsce do obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Zbliża się 6. rocznica katastrofy smoleńskiej, a wraz pojawia się temat oficjalnych obchodów i pomnika. W "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 dyskutowali na ten temat Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz.

Jakubiak: to miejsce-symbol

Zdaniem byłej szefowej kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krakowskie Przedmieście zawsze będzie związane z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku i jednością, która wówczas panowała. Podkreślała, że Polacy spontanicznie i tłumnie stawili się tam w dniach żałoby, dlatego dziś jest to "miejsce-symbol".

- Nikt Polaków tam nie zwoził. Ani PiS, ani kancelaria prezydenta. Stawiliśmy się tam jako obywatele, spontanicznie - mówiła.

Na pytanie, czy lepszym miejscem na obchody nie są Powązki, gdzie pochowana jest duża część ofiar katastrofy, Jakubiak odpowiedziała zdecydowanie: Powązki to miejsce, gdzie chodzimy 1 listopada. Rocznicę chcemy obchodzić w sposób symboliczny i Krakowskie Przedmieście jest najlepszym do tego miejscem.

Uznała, że to dobrze, że uroczystości rocznicowe będą miały charakter państwowy. - Pierwszy raz po sześciu latach. I odbędą się w tych miejscach, w których my jako obywatele spodziewaliśmy się, że będą odbywały się odbywały - zauważyła.

Kalisz: zawłaszczone przez PiS

Z opinią Jakubiak nie zgadzał się Ryszard Kalisz. Przyznał też otwarcie, że 10 kwietnia nie pojawi się przed Pałacem Prezydenckim. Jego zdaniem, ten dzień i to właśnie miejsce zostały "politycznie zawłaszczone przez PiS".

Jak przyznał, nie wybiera się 10 kwietnia na Krakowskie Przedmieście, a odwiedzili groby swoich przyjaciół: Jerzego Szamajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i innych. W czwartek Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło program oficjalnych obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci.

Po południu, o godzinie 16.50 swoje przemówienie wygłosi na Krakowskim Przedmieściu prezydent Andrzej Duda. Bezpośrednio po nim nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie publiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ:

Elżbieta Jakubiak o wydarzeniach 10 kwietnia
TVN24

kw/b