Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

1 na 100: nowy cykl dla kinomaniaków

Warszawa

| Fay TVNfot. mat. organizatora

Tylko 100 osób może wziąć udział w takim pokazie filmowym. To będzie nie tylko okazja, żeby zobaczyć film przed oficjalną premierą, lecz także spotkać specjalnych gości - filmowców, aktorów i nie tylko.

"1/100" to nowy cykl filmowy organizowany przez festiwal Kino Atlantic i Planete Doc. Zasada jest prosta: co miesiąc jeden pokaz przedpremierowy, jeden wyjątkowy gość i stu żądnych wrażeń kinomaniaków.

Pierwszy gość: Tomasz Raczek

Spotkania po projekcjach prowadzić będą Artur Wolski z kina Atlantic oraz Weronika Adamowska z Festiwalu Planete Doc. Gościem na pierwszym pokazie 22 stycznia (sobota) będzie Tomasz Raczek.

O godz. 13.00 kinomani zobaczą film "Para do życia" w reż. Joonasa Berghälla, Mika Hotakainena, który do kin wchodzi 4 lutego.

Takich Finów nie znacie

To historie mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, w którym mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Ich szczerość jest czasem szokująca.

Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody'ego Allena. Absolutny brak tabu, umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania inną twarz Finów, o lata świetlne odległą od obrazu niezbyt rozgarniętych mruków.

Film jest kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny". To pierwszy w historii przypadek, aby kraj wystawił film dokumentalny do walki o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w tej kategorii. Film jest również nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej i otrzymał nagrodę główną Millennium Award na 7. Planete Doc Review w 2010 roku.

KOLEJNE SPOTKANIA:

26 lutego "Szalona miłość – Yves Saint Laurent" (L'Amour Fou) reż. Pierre Thoretton (2009) premiera na festiwalu Planete Doc w maju GOŚĆ: Joanna Klimas

Yves Saint Laurent zbudował jedno z największych imperiów modowych i był jednym z największych kreatorów mody. Film opowiada o karierze kultowego projektanta, jego wieloletnim związku z Pierrem Bergé i decyzji pary o wystawieniu na aukcję cennej kolekcji dzieł sztuki.

Marzec "Niedokończony film" (A Film Unfinished) reż. Yael Hersonski (2009) premiera kinowa marzec GOŚĆ: Marcel Łoziński

Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe nakręcone przez hitlerowców w getcie warszawskim. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść, jak się okazuje, została zmanipulowana i służyła celom propagandowym.

Yael Hersonski pokazuje, jak precyzyjnie naziści sterowali i wpływali na masową opinię przekłamując rzeczywistość w getcie i angażując do wielu scen aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Film otrzymał nagrodę Grand Jury Prize na festiwalu Hot Docs w Toronto w 2010 roku.

Kwiecień "Życie Jane" (Jane's Journey) reż. Lorenz Knauer (2010) premiera na festiwalu Planete Doc w maju Jane Goodall będzie gościem 8. festiwalu Planete Doc. GOŚĆ: Martyna Wojciechowska

Filmowa biografia Jane Goodall – ikony ekologii, autorytetu w dziedzinie nauki, propagatorki praw zwierząt i działaczki społecznej, która od lat 60. prowadziła pierwsze tego typu poważne badania nad szympansami. O bohaterce opowiadają m.in. Angelina Jolie i Pierce Brosnan.

Maj "Erotic Man" reż. Jørgen Leth (2010) premiera na festiwalu Planete Doc w maju GOŚCIE: Arkadiusz Jakubik oraz Bartek Topa

Najnowszy film czołowego twórcy Dogmy, ikony eksperymentalnego kina dokumentalnego. Filmowa opowieść o erotycznej naturze człowieka, pokazana za pomocą dokumentów, listów, zdjęć i utworów lirycznych poświęconych ludzkiemu erotyzmowi.

Czerwiec "Nad morzem" (Alamar) reż. Pedro González Rubio (2009) premiera na festiwalu Planete Doc w maju GOŚĆ: Maciej Stuhr

Przed nieuniknionym rozstaniem, młody człowiek z plemienia Majów i jego pięcioletni syn Natan postanawiają ruszyć w epicką podróż, aby obejrzeć jedną z największych i najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Film meksykańskiego reżysera Pedra González Rubio opowiada o relacji łączącej ojca i syna oraz harmonii, która istnieje pomiędzy ludźmi a przyrodą.

Liczba miejsc jest ograniczona. Bilety w cenie 20 zł (bilet normalny) i 16 zł (studenci i uczniowie).

TVN Warszawa jest patronem medialnym przeglądu.

fot
| Wydawnictwo Znak

myk