1 maja na ulicach stolicy. Protesty, marsze i utrudnienia

Warszawa

grafika tvn24.plManifestacje w stolicy

1 maja upłynie mieszkańcom stolicy pod znakiem manifestacji i utrudnień w ruchu. Na ulice wyjdą związkowcy i narodowcy. Warszawiacy będą świętować także 10-rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwszy maja to dla wielu przede wszystkim Święto pracy. Z tej okazji pochód, organizowany przez OPZZ I SLD, wyruszy o godzinie 11 z ulicy Kopernika. Jego uczestnicy przejdą Świętokrzyską, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży i dalej ulicami Książęcą, Rozbrat i Łazienkowską.

Po pochodzie organizatorzy zapraszają do parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, gdzie odbędzie się piknik europejski. Planowany jest występ Izabeli Trojanowskiej, Marzeny Ugornej i grupy Passionis.

Na godz. 10 swoją obecność na pl. Grzybowskim zapowiedziała PPS. Działacze tej partii co roku, 1 maja, składają tam kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym demonstrację PPS z 1904 roku.

Przed Komisją Europejską

Również o godz. 10 happening przed siedzibą Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16a organizują Zieloni. Przedstawiciele tej partii zapowiadają symboliczne przybicie "do drzwi Unii Europejskiej" swoich postulatów dotyczących pracy i praw pracowniczych w Polsce i w Europie oraz wprowadzania w Polsce europejskich standardów zatrudnienia.

Po happeningu Zieloni chcą dołączyć do Marszu Sprawiedliwości Społecznej, organizowanego przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej i Piotra Ikonowicza. Marsz ten rusza o godz. 11 z ronda de Gaulle'a, aby przez Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie dojść do Belwederu.

Pikietę przed siedzibą KE organizuje także Ruch Narodowy. Jak poinformował PAP jeden z jego liderów Krzysztof Bosak, podczas manifestacji, która rozpocznie się w południe, członkowie Ruchu będą chcieli "zwrócić" Unii Europejskiej flagi, zdjęte wcześniej z budynków instytucji publicznych; według niego zawieszono je bezprawnie.

Narodowcy protestują

To nie jedyna pikieta w której udział wezmą narodowcy. O godz. 13 będą protestować przeciwko instalacji Tęcza na pl. Zbawiciela. Tęcza została spalona podczas Marszu Niepodległości, a teraz odnowiona.

Z kolei o godz. 15 z pl. Na Rozdrożu wyruszy zorganizowana przez Autonomicznych Nacjonalistów manifestacja pod hasłem "Praca w Polsce dla Polaków". Jej uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na pl. Zamkowy.

Wieczorem, w godzinach 19.30 – 24.00 na Podzamczu odbędzie się koncert "Tu bije serce Europy" z okazji wstąpienia Polski do UE. Kierowcy mogą się spodziewać utrudnień na Wisłostradzie, Sanguszki, moście Śląsko–Dąbrowskim, oraz w okolicach Starego i Nowego Miasta.

TAK WYGLĄDAŁ 1 MAJA W STOLICY W UBIEGŁYM ROKU:

Ruszył marsz SLD i Związków Zawodowych
video: TVN24; foto: PAP/Rafał Guz
Tak manifestowały środowiska anarchistyczne
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

PAP/wp/ran