Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

1 grudnia rozbłyśnie "Bajkowy świat"

Najnowsze

tvnwarszawa.plSzykują świąteczna iluminację

"Bajkowy świat" – taką nazwę nosić będzie iluminacja świąteczna w Warszawie. Jej montaż już trwa. Pierwsze dekoracje możemy zobaczyć na Emilii Plater i Al. Ujazdowskich.

- Metalowy szkielet choinki stoi na wysokości Dworca Centralnego – relacjonuje Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl. Montowane są również dekoracje na Trakcie Królewskim. – Między innymi na wysokości Kancelarii Premiera w Al. Ujazdowskich – precyzuje reporter.

Lokalizacje te potwierdza Zarząd Dróg Miejskich. - Iluminacja pojawi się w tych samych miejscach co w zeszłym roku – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. – Świąteczne lampki rozbłysną na Trakcie Królewskim (od Gagarina do pl. Zamkowego), na ul. Emilii Plater oraz na pl. Grzybowskim – wymienia.

"Bajkowy świat" od 1 grudnia

Na pytanie, czy dekoracje będą takie same, jak w zeszłym roku, czy pojawią się nowe elementy, rzeczniczka jednoznacznie nie odpowiada. – Zapraszam wszystkich 1 grudnia. Wtedy to nastąpi uroczyste włączenie iluminacji – wyjaśnia. – Mogę tylko powiedzieć, że tegoroczna dekoracja nosi nazwę "Bajkowy świat"- ucina.

Rąbka tajemnicy nie chce też ujawnić stołeczny Ratusz.

- W tym roku to ZDM zajmuje się świątecznymi dekoracjami. Czy wykorzystają stare elementy, czy dokupią nowe, o to należy pytać drogowców - odpowiada Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

W zeszłym roku świąteczna iluminacja składała się z 614 elementów i 1,5 miliona żarówek.

Ile zapłacimy za "światełka"

Ile zatem w tym, roku będzie stolicę kosztowała iluminacja? - W tej kwestii również proszę pytać Zarząd Dróg Miejskich - odpowiada Łań.

Zarząd Dróg Miejski milczy na ten temat. - Mogę powiedzieć, że w zeszłym roku (zima 2011/2012) na montaż i demontaż iluminacji wydaliśmy 1 mln 460 tysięcy złotych. Jest to kwota tylko za dekorację na Trakcie Królewskim - wyjaśnia Gałecka i dodaje: - Na to składał się między innymi transport, montaż, magazynowanie.

W ostatnich trzech latach (2008-2011) na sam zakup świątecznych dekoracji miasto wydało blisko 5 mln zł.

su//ec