0.00 na alkomacie. Dużo gorzej było po długim weekendzie

Warszawa

Marcin Gula /tvnwarszawa.plPolicja kontrolowała trzeźwość kierowców

Wszyscy kierowcy przebadani w ramach środowej akcji policji byli trzeźwi - informuje komenda stołeczna. Dane z poprzednich dni nie są już tak optymistyczne. Na 1380 skontrolowanych kierowców 34 prowadziło pod wpływem alkoholu, a 2 po narkotykach.

Funkcjonariusze badają kierowców alkomatami rano i wieczorem.

- Około czterystu przebadanych kierowców było trzeźwych. Nikogo nie zatrzymaliśmy - informuje Edyta Adamus ze stołecznej policji, podsumowując środową akcję pod nazwą "Trzeźwy poranek".

Udział w niej wzięło osiem załóg.

- Czyli szesnastu policjantów - precyzuje Adamus. - Policjanci kontrolowali kierowców na ul. Pułkowej, Płochocińskiej, Patriotów, Wale Miedzeszyńskim i w al. Dzieci Polskich - wymienia.

Niestety kontrole kontrolami. W czwartek doszło do kolizji w której udział brał nietrzeźwy. Miał ponad dwa promile alkoholu - czytaj więcej.

Przestępstwo do 0,5 promila

W poprzednich dniach policjanci również badali trzeźwość.

W ramach tej samej akcji we wtorek rano w ręce stołecznych policjantów wpadło 3 nietrzeźwych. - Jedna osoba odpowiadać będzie za przestępstwo, a dwie za wykroczenie - uściśla policjantka.

Jak wyjaśnia Piotr Świstak z biura prasowego KSP, graniczna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. – Jeżeli kierowca ma od 0,10 do 0,25 miligrama alkoholu na litr wydychanego powietrza, to odpowiadać będzie za wykroczenie – tłumaczy policjant. - Powyżej 0,25 mg/l, czyli 0,5 promila we krwi, to przestępstwo – dodaje.

Dopuszczalna norma do 0,09 mg/l. – Jeżeli kierowcy wyjdzie minimalna zawartość alkoholu, która jest dopuszczalna, to policjant ma obowiązek ponownie zbadać kierowcę, czy stężenie jest rosnące czy malejące – uzupełnia Świstak.

Alkohol i narkotyki wieczorem

W ostatnich dniach odbyły się również akcje dwie inne akcje. W ramach akcji "Trzeźwy wieczór" policjanci kontrolowali kierowców popołudniami w wybranych dniach.

Jak informuje Edyta Adamus, 5 stycznia (niedziela) zatrzymano trzy osoby. - Jedną pod wpływem narkotyków i dwie pod wpływem alkoholu - wymienia Adamus.

Jak dodaje, w poniedziałek 6 stycznia policjanci zatrzymali z kolei jednego kierującego pod wpływem narkotyków.

W drodze z długiego weekendu

W tych samych dniach trwał "Bezpieczny powrót". W ramach badania wracających z długiego weekendu najwięcej osób zatrzymano w niedzielę.

- 5 stycznia zatrzymaliśmy w sumie 23 nietrzeźwych kierowców. 15 osób odpowie za przestępstwo, 8 za wykroczenie - informuje Adamus.

6 stycznia policjanci też czuwali nad bezpieczeństwem wracających do stolicy. - 4 z zatrzymanych odpowie za przestępstwo i 2 za wykroczenie - podaje rzecznik.

Tragedie po alkoholu

Tego typu kontrole prowadzone są od lat. - Nie codziennie, jednakże dość często - informuje Adamus.

Policja nie chce łączyć ich z ostatnimi tragicznymi wypadkami z udziałem pijanych kierowców.

CZYTAJ O WYPADKU W ŁODZI.

CZYTAJ O TRAGEDII W KAMIENIU POMORSKIM.

Wyższe kary za jazdę po pijanemu - czytaj więcej w raporcie tvn24.pl.

Najbliższy "Trzeźwy poranek" zaplanowano na 13 stycznia.

su, wp, ij/ mz