TVN Warszawa | Komunikacja

Wymienią schody w metrze po analizie pożarowej. "Pokaże, czy trzeba będzie zamknąć stację Centrum"

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stacja metra Centrum
Stacja metra CentrumTVN24
wideo 2/3
TVN24Stacja metra Centrum

Metro Warszawskie przymierza się do wymiany schodów ruchomych prowadzących ze stacji Centrum na "patelnię". Niewykluczone, że na czas prac trzeba będzie zamknąć cały przystanek podziemnej kolejki.

Przetarg na wykonanie wymiany metro ogłosiło w ubiegłym tygodniu.

Zamkną całą stację czy tylko jedno wejście?

- Dzięki analizie pożarowej dowiemy się, czy na czas wykonywanych prac będzie istniała konieczność zamknięcia tylko jednego wejścia, peronu, czy też całej stacji. Będzie to wynikało z informacji o zachowaniu wymaganych prawem długości dróg ewakuacyjnych - wyjaśnia rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Przypomina również, że wymienione mają zostać wszystkie biegi schodów na głowicy południowej, łączące perony z "patelnią". - Jest to głowica najbardziej obciążona ruchem pasażerskim. Urządzenia są eksploatowane od ponad 20 lat, wpływa to na brak dostępności części zamiennych. Coraz częściej musimy je dorabiać, co wpływa na długość naprawy urządzeń - zwraca uwagę Bartoń.

Będą musieli zdemontować drzwi i bramki biletowe

Już pod koniec listopada rzeczniczka mówiła nam, że największym wyzywaniem będzie transport schodów na stację. - Jednym z możliwych scenariuszy, o którym informowaliśmy wcześniej, był transport urządzeń tunelem. W tej chwili zakładamy transport i montaż "od góry" - informuje Bartoń i wyjaśnia, że oznacza to, że nowe urządzenia będą transportowane przez rampę zjazdową od strony Pałacu Kultury i Nauki. - Konieczny wówczas będzie demontaż skrzydeł drzwi wejściowych, żaluzji wentylacji oddymiającej i dwóch bramek biletowych w wiatach wejściowych - precyzuje rzeczniczka.

Metro Warszawskie czeka na oferty wykonania analizy pożarowej do 6 kwietnia. Jedynym kryterium jest cena. Zwycięzca będzie miał 40 dni na realizację zamówienia od daty podpisania umowy.

Wymiana schodów ma odbywać się w wakacje, kiedy jest mniejszy ruch. Ale dopiero w 2021 roku. Przed spółką jeszcze między innymi przetarg na przeprowadzenie prac.

Jesienią 2018 roku schody na stacji metra Centrum uległy awarii:

"Panika, krzyki i huk schodów"
"Panika, krzyki i huk schodów"TVN24

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości