Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Mniej autobusów w niehandlowe niedziele. Urzędnicy mówią o milionowych oszczędnościach

Warszawa | Komunikacja

Autor:
ran/b
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Zarząd Transportu Miejskiego o zmianach w niedzielęMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Jaka komunikacja w niedziele niehandlowe?

Autobusy w niedziele niehandlowe mają jeździć rzadziej - podał Zarząd Transportu Miejskiego. Jak wyliczyli urzędnicy, ma to przynieść około 25 milionów złotych oszczędności.

Według wstępnych szacunków ZTM, w niedziele niehandlowe z komunikacji miejskiej korzysta około 30-35 procent mniej pasażerów niż w niedziele, w które sklepy są otwarte.

Zliczarki pasażerów

- Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku niedziel handlowych będzie bardzo niewiele, to chcemy zmienić kilkanaście czy kilkadziesiąt rozkładów linii. Myślę, że pod koniec przyszłego tygodnia te linie zostaną podane do publicznej wiadomości - powiedział kierownik działu organizacji przewozów w ZTM Paweł Mudant.

Prowadzone są ostatnie analizy przewozu pasażerów w niedziele niehandlowe. ZTM do badań wykorzystuje zliczarki pasażerów w autobusach i "hurtownię" danych zarządu, która służy do sprawdzania liczby pasażerów, kasowanych biletów, obciążeń linii autobusowych, tramwajowych i metra.

Założeniem projektu - jak przekazał Mudant - nie jest zmiana układu komunikacyjnego w Warszawie. Linie, których zadaniem jest dowożenie pasażerów do centrów handlowych w przyszłym roku mogą zacząć kursować później.

Według założeń ZTM, niektóre linie w niedziele niehandlowe będą kursowały rzadziej niż w dni, w które handel jest dozwolony. - Na przykład zamiast podjeżdżać na przystanki co 15 minut, będą podjeżdżały co 20 minut - powiedział PAP Mudant.

Jak zaznaczył, w tych kilka niedziel handlowych, które będą w przyszłym roku autobusy będą kursowały według sobotnich rozkładów jazdy.

Milionowe oszczędności

Dyrektor ZTM Wiesław Witek przekonywał, że dzięki temu zarząd ma szansę zaoszczędzić i lepiej zagospodarować w innym czasie około 25 milionów złotych. - Warto się o to bić - dodał.

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

ran/b