Powakacyjne zmiany w rozkładzie SKM

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szybka Kolej MiejskaOd 30 sierpnia będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów

Z końcem wakacji zmienią się rozkłady jazdy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Część składów wróci na swoje podstawowe trasy na liniach otwockiej, siedleckiej i legionowskiej.

Pierwszą ze zmian jest powrót pociągów linii S1 na stałą trasę z Pruszkowa do Otwocka. Zarząd Transportu Miejskiego podaje, że od 30 sierpnia będą one kursowały na podstawie rozkładu jazdy podobnego do tego sprzed wakacji. Ma to związek z zakończeniem kolejnego etapu prac na stacji w Otwocku w ramach modernizacji trasy kolejowej z Warszawy do Lublina. Jak podaje odpowiadająca za inwestycję spółka PKP PLK, również od 30 sierpnia powróci ruch pociągów regionalnych i dalekobieżnych między Otwockiem a Pilawą. Na razie będą poruszały się po jednym torze, natomiast ruch dwutorowy ma odbywać się od grudnia.

Na tym odcinku pasażerowie przez ponad rok byli skazani na zastępczą komunikację autobusową. Kolejarze budowali w tym czasie dodatkowy tor, dzięki któremu ma zostać zlikwidowane tak zwane "wąskie gardło" między tymi miastami. Na całym odcinku budowane też były nowe perony. Podróżni będą mogli teraz wsiadać do pociągów na trzech stacjach: Otwock, Celestynów i Pilawa oraz siedmiu przystankach: Śródborów, Pogorzel Warszawska, Stara Wieś, Kołbiel, Chrosna, Zabieżki i Augustówka.

Zmiany na linii siedleckiej

Prace torowe na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Rembertów - Sulejówek Miłosna będą powodowały do 4 września ograniczenia w kursowaniu pociągów. Do piątku wybrane pociągi SKM linii S2 kursują w skróconej relacji do i ze stacji Warszawa Wschodnia lub Warszawa Rembertów. Jednocześnie ograniczona została nieznacznie liczba pociągów KM linii R2.

ZTM przypomina, że do końca utrudnień obowiązywało będzie wzajemne honorowanie biletów ZTM - KM na odcinku Warszawa Zachodnia - Sulejówek Miłosna - Warszawa Zachodnia.

Pociągi linii S2 będą bez ograniczeń pokonywały swoją stałą trasę z Lotniska Chopina do Sulejówka Miłosny od 5 września.

Jak informowaliśmy w środę na tvnwarszawa.pl, PKP PLK przymierzają się do rozbudowy linii kolejowej między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. W pierwszej kolejności dodatkowe tory miałyby powstać na odcinku między stacjami Warszawa Rembertów – Sulejówek Miłosna.

Linia legionowska

Zmian powinni spodziewać się także pasażerowie podróżujący między Warszawą a Legionowem. ZTM informuje, że zarządca infrastruktury zakończył już prace powodujące wyłączenie z listy przystanków na trasie pociągów linii S3 i S9 stacji Warszawa Praga i przystanku Warszawa Toruńska.

Jednocześnie w związku z zakończeniem wakacji pociągi linii S3 i S30 będą dojeżdżały do Radzymina wyłącznie w dni powszednie. 

Cztery kursy dziennie będą realizowały pociągi linii S30 z Lotniska Chopina w kierunku Wieliszewa i Radzymina. Dwa będą odbywały się wcześnie rano, kolejne o godzinie 11.59 i 15.58. "Pociągi linii S3 nadal będą kursowały drogą okrężną przez stację Warszawa Gdańska i linię obwodową" - zapowiada ZTM.

Rok temu PKP PLK ogłosiły założenia master planu dla transportu kolejowego Aglomeracji Warszawskiej:

Główne założenia Master Planu

PKP o linii średnicowej TVN24
wideo 2/3

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szybka Kolej Miejska