TVN Warszawa | Komunikacja

Pierwsze gazowe solarisy wyjechały na stołeczne ulice. Na razie obsługują dwie linie

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaPierwsze gazowe solarisy są już w Warszawie

Trzy gazowe solarisy zadebiutowały na stołecznych ulicach. Zgodnie z kontraktem Warszawa do końca roku otrzyma łącznie sto niskoemisyjnych autobusów. Jeszcze w lipcu zajezdnia Ostrobramska będzie ich miała 70.

Nowe gazowe solarisy w barwach Miejskich Zakładów Autobusowych jeżdżą na razie na liniach 116 i 523. "Już w lipcu po zakończeniu podstawowej części zamówienia zajezdnia Ostrobramska będzie dysponowała 70 tego typu pojazdami. Na przełomie roku zostanie zrealizowane jeszcze zamówienie uzupełniające na kolejnych 30 gazowców" – poinformował stołeczny ratusz.

Dla kierowców mikrolodówki

W sumie w ramach kontraktu do stolicy trafi 40 gazowych solarisów w krótszej, 12-metrowej wersji oraz 60 dłuższych przegubowców.

Pierwsze gazowe solarisy są już w WarszawieUM

Jak wymienia ratusz, wszystkie posiadają: klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, udogodnienia dla osób z dysfunkcjami wzroku i ruchu, monitoring bezpieczeństwa, elektroniczną informację zewnętrzną i wewnętrzną, systemy przeciwpożarowe, ładowarki USB, głosowe zapowiedzi przystanków oraz urządzenia do zliczania pasażerów. Po raz pierwszy kierowcy otrzymali też udogodnienie w postaci mikrolodówek do napojów.

Miejskie Zakłady Autobusowe eksploatują autobusy gazowe od 2015 roku. Początkowo było to 35 solbusów zasilanych LNG, czyli skroplonym gazem ziemnym. Później zakupiono także 110 manów na sprężony gaz ziemny.

345 gazowców na koniec 2022 roku

W planach, poza solarisami, są także dostawy autobusów z sanockiej fabryki Autosan. "W zeszłym roku podpisano kontrakt przewidujący wyprodukowanie w przyszłym roku 90 pojazdów na skroplony gaz ziemny. Dzięki temu na koniec 2022 roku MZA będzie dysponowało 345 gazowcami" – wyliczyli urzędnicy. Jak dotąd w barwach miejskiego przewoźnika kursuje ich 160.

Informowaliśmy o tym, że w autobusach zniknęły już strefy buforowe:

Wydzielone strefy w niektórych autobusachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa