TVN Warszawa | Komunikacja

Można składać wnioski o Karty Ucznia dla pierwszoklasistów

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
urząd miastaWzór Karty Ucznia

Ratusz poinformował we wtorek, że rodzice i opiekunowie dzieci, które od września rozpoczną naukę w szkole podstawowej, mogą składać wnioski o wyrobienie Karty Ucznia. Uprawnia ona do bezpłatnych przejazdów.

Dzięki karcie uczniowie mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Jak podały warszawskie władze, przyszli pierwszoklasiści dostaną karty ze wzorem przygotowanym przez 9-letnią Zosię z jednej z bielańskich szkół. Rysunek przedstawia stolicę podczas zachodu słońca z wyróżnionym Mostem Świętokrzyskim, Wisłą, PGE Narodowym na jej prawym brzegu oraz pomnikiem Syreny i Pałacem Kultury i Nauki na lewym.

Wnioski do 23 maja

Karta Ucznia wydawana za pośrednictwem szkół przez Zarząd Transportu Miejskiego potwierdza uprawnienia dziecka do bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym. Przysługują one uczniom warszawskich podstawówek, a także dzieciom mieszkającym w Warszawie, ale uczącym się w sąsiadujących z nią miejscowościach.

"Na podstawie Karty Ucznia można bezpłatnie podróżować Warszawskim Transportem Publicznym w obu strefach biletowych oraz – w ramach oferty "Wspólny bilet ZTM-KM-WKD" – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Dzięki temu dzieci i młodzież jeżdżą na karcie nie tylko do szkoły i domu, ale mogą także wybrać się na dalszą wycieczkę" - przypomina ratusz w komunikacie.

Wniosek o wydanie Karty Ucznia można złożyć online. "Ze szkoły, do której będzie uczęszczało dziecko rodzice lub opiekunowie otrzymają link do strony internetowej, na której wypełnia się wniosek-formularz. Aby dziecko otrzymało swoją Kartę Ucznia we wrześniu, wniosek trzeba złożyć do 23 maja" - poinformował ratusz.

Jak wyrobić Kartę Ucznia?

Do wniosku potrzebne jest aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka w formacie JPG lub PNG, w rozdzielczości minimum 200x259 pikseli. Zdjęcie musi być w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle. Plik nie może przekraczać 2 MB.

Po wysłaniu wniosku, potwierdzenie przychodzi na skrzynkę mailową. "Gotowa karta zostanie dostarczona do szkoły, a placówka zawiadomi o możliwości jej odbioru" - wskazano w komunikacie.

Inaczej to wygląda w przypadku, gdy dziecko uczęszcza do podwarszawskiej szkoły. Kartę można wówczas wyrobić w Punkcie Obsługi Pasażerów.

Ze sobą należy wziąć wypełniony wniosek o wydanie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, aktualne legitymacyjne zdjęcie dziecka o wymiarach 3,5x4,5 cm, ważną legitymację szkolną (z podanym adresem zamieszkania dziecka) lub zaświadczenie wydane przez szkołę (z adresem, a także z informacją o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym) i dokument potwierdzający tożsamość dziecka.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o zapowiedzi budowy trzeciej linii metra:

Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metra
Ratusz zapowiedział budowę trzeciej linii metraTwitter/@trzaskowski_

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta

Pozostałe wiadomości