TVN Warszawa | Komunikacja

Mogły być "drapieżne, ale warszawiacy woleli "uśmiechnięte". Tak będą wyglądały nowe tramwaje

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
kk/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
urząd miastaWariant C nowego tramwaju

Nowe warszawskie tramwaje będą "uśmiechnięte". O ich przyszłym wyglądzie zadecydowali mieszkańcy. Wybrany przez nich wariant okazał się bezkonkurencyjny. Głosowało na niego blisko 70 procent osób biorących udział w sondzie.

Wkrótce rozpocznie się produkcja niskopodłogowych wagonów, które Tramwaje Warszawskie zamówiły wiosną tego roku. Produkująca je firma Hyundai zaproponowała trzy warianty ich wyglądu. Urzędnicy postanowili, że wyboru dokonają sami pasażerowie.

Głosowanie odbyło się pod koniec października. Łącznie wzięło w nim udział około 50 tysięcy osób.

"Uśmiechnięty" zwycięzca

"Najbardziej podobał się wariant C posiadający wiele krągłości i nawiązujący do dalekowschodnich motywów. Głosujący na 'uśmiechnięty' wagon oddali aż 33 515 głosów. Warianty A i B zdobyły odpowiednio 6947 i 8307 głosów" - informuje urząd miasta.

Wariant A był określany jako "drapieżny i podążający za nowymi trendami w projektowaniu samochodów i autobusów". Natomiast o wariancie B urzędnicy mówili, że "koresponduje z innymi modelami tramwajów kursujących już po stołecznych torach".

Głosować można było na kilka sposobów. Najchętniej oddawano głosy przez internet - ten sposób wybrało ponad 36 tysięcy osób. Pozostali wypełnili ankiety w Punktach Obsługi Pasażerów lub zostali zapytani o zdanie przez ankieterów, których można było spotkać w dziesięciu najczęściej uczęszczanych punktach przesiadkowych.

Nowe tramwaje za 1,8 miliarda

Umowę na zakup nowych wagonów Tramwaje Warszawskie podpisały w czerwcu. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym spółka kupi 123 tramwaje, a w ramach opcji możliwy będzie zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem wyprodukuje wagony za 1 mld 825 mln złotych. "Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji - do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł" - informuje urząd miasta.

Jak zapowiada ratusz, tramwaje wyprodukowane przez koreańskiego producenta pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, a także do Wilanowa i na Gocław.

Rekordowy zakup. Jest umowa na 213 tramwajów od Hyundaia

"To niezwykle ważne wydarzenie"
"To niezwykle ważne wydarzenie"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta

Pozostałe wiadomości