Stare pociągi metra w nowej odsłonie

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Metro Warszawskie / FacebookOdnowiony pociąg serii 81

Nowe barwy z żółtym paskiem i zupełnie nowa "twarz" - tak będą wyglądać po remoncie pociągi metra serii 81. Pierwszy odnowiony skład jest już szykowany dla pasażerów.

O remoncie pociągu Metro Warszawskie poinformowało na Facebooku. "Pierwszy skład wrócił z naprawy głównej i na STP Kabaty szykowany jest do ponownego włączenia go do ruchu pasażerskiego" - czytamy.

Przejechały już ponad milion kilometrów

Metro przypomniało, że wagony z serii 81 zostały zakupione w latach 2008-09. Od tego czasu przejechały już ponad milion kilometrów i zostały zakwalifikowane "do naprawy poziomu 5, czyli tak zwanej naprawy głównej. Jak przekazała nam rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń, metro ma siedem pociągów nowej serii 81, każdy po sześć wagonów.

Pierwszy skład jest już po remoncie i wyjedzie na jazdy testowe w przyszłym tygodniu.

"W ramach naprawy głównej w pociągach odświeżanych, lub wymienianych jest bardzo wiele podzespołów, m.in. sprzęgi wagonów, sprężarki, osprzęt pneumatyczny i elektryczny. Wykonano również naprawę wózków wagonowych z zestawami kołowymi" - informuje Metro Warszawskie. To, co zauważą pasażerowie w pierwszej kolejności, to nowa malatura wewnątrz i na zewnątrz, a także nowe poręcze, okna, okładziny i poszycie foteli.

Nowe pociągi

W styczniu tego roku miasto podpisało umowę na zakup 45 pociągów, które ma dostarczyć czeska firma Skoda. Jak zapewniał wówczas prezes metra Jerzy Lejk, zakupione skody będą eksploatowane na obu liniach warszawskiego metra. W puli 45 pociągów są trzy grupy składów: 15 składów wesprze aktualnie eksploatowaną flotę, kolejne 22 zastąpią najstarsze i najbardziej wysłużone pociągi produkcji radzieckiej. Ostatnie osiem będzie stanowić rezerwę.

Zgodnie z umową, nowych pociągów możemy się spodziewać latem 2021 roku.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o ogromnym odkurzaczu, który pracuje na stacji metra:

Odkurzacz tunelów i stacji metraMetro Warszawskie

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie / Facebook