Przygotuj się na:

ZWĘŻENIE TUNELU PRZY DWORCU ZACHODNIM

Od piątku 9 kwietnia kierowcy skręcający w lewo, z Alei Jerozolimskich w stronę Żoliborza, nie przejadą środkowym pasem tunelu alei Prymasa Tysiąclecia. W związku z pracami na Dworcu Zachodnim, w najbliższy weekend nie będą też jeździć pociągi WKD. Zastąpią je autobusy.

"Akwaria", ikarusy, promy, wąskotorówka. Linie turystyczne złapały opóźnienie

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Od lipca rozpoczyna się sezon turystyczny

Promy będą wozić pasażerów między brzegami Wisły, Szybka Kolej Miejska - na plażę nad Zalewem Zegrzyńskim. W miasto wyruszą także historyczne autobusy i tramwaje. 4 lipca Warszawski Transport Publiczny rozpocznie sezon turystyczny. Opóźnienie ma związek z koronawirusem.

Jak informuje stołeczny ratusz, epidemia COVID-19 spowodowała, że wiślane promy oraz zabytkowe autobusy i tramwaje nie rozpoczęły swoich kursów - jak to zwykle bywało - na początku maja. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone. Przede wszystkim z powodu ograniczeń w poruszaniu się i obostrzeń związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej.

Przeprawy promowe i autobusy na bulwary

Ale od lipca WTP uruchamia turystyczne linie: autobusową i tramwajową oraz specjalne kursy Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej.

"Przygotowujemy także przeprawy promowe – promami Turkawka, Wilga, Pliszka i Słonka. Od 29 lipca wydłużone zostanie kursowanie autobusów linii 185, którymi można dojechać m.in. na bulwary. W weekendy można dojechać autobusami linii 800 do Palmir w Puszczy Kampinoskiej. Od 4 lipca w weekendy pociągi S3 Szybkiej Kolei Miejskiej będą dojeżdżały do Nieporętu i Radzymina" - informuje ratusz.

"Akwarium" lub ikarusem

Dodaje też, że w wakacyjne weekendy – od 4 lipca do 30 sierpnia – na stołeczne ulice będą wyjeżdżały zabytkowe tramwaje i autobusy.

"Tramwaje turystycznej linii T będą zaczynały kursy na pętli Metro Marymont, a dalej pojadą ulicami: Słowackiego – Mickiewicza – Międzyparkową – mostem Gdański – Ratuszową – al. Solidarności – Wolską – Skierniewicką – Kasprzaka – Prostą – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejską – Marszałkowską – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego. Na trasie linii T spotkamy zabytkowe tramwaje 105Na, tzw. akwaria" - informuje ratusz.

Z kolei autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: Centrum – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Centrum.

Wprowadzone zostaną też atrakcje - wyjątkowe wozy: ikarus z 1982 roku i berliet z 1991 roku. W tramwajach linii T i w "setce" będą obowiązywały wszystkie bilety z taryfy ZTM.

Kolejka wąskotorowa

Oprócz tego, w każdą sobotę od 4 lipca do 30 września, będzie można wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową.

"Pociągi będą zabierały chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejsce do biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie także pograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowym zagajniku" - informuje ratusz.

Osoby, chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką, będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będą zaczynały kursy w centrum Warszawy, dojeżdżały do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestników do Warszawy. Ratusz podkreśla jednak, że ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z koronawirusem, autobusem jednocześnie będą mogły podróżować maksymalnie 33 osoby.

W ofercie będą dostępne bilety na przejazd łączony: kolejką i autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Cena biletu normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 złotych, a przy dojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją można kupić przez internet lub w kasie przed odjazdem pociągu - będą wtedy jednak droższe o pięć złotych.

Przetarg na promy

Ratusz ogłosił także przetarg na obsługę połączeń promowych.

"Planujemy, że promy będą łączyły brzegi Wisły w czterech miejscach: Pliszka połączy most Józefa Poniatowskiego ze Stadionem PGE Narodowym, Wilga – Podzamcze Fontanny z zoo, Słonka – Cypel Czerniakowski z Saską Kępą, a Turkawka – Nowodwory z Łomiankami. Będą pływały do 30 września – w lipcu i sierpniu codziennie, a we wrześniu w weekendy. Będzie można z nich skorzystać bezpłatnie" - informuje.

SKM-ką na plażę w Nieporęcie

ZTM uruchomi weekendowe kursy Szybkiej Kolei Miejskiej do Radzymina przez Nieporęt, gdzie można dojechać na dziką plażę nad Zalewem Zegrzyńskim. "W kierunku Radzymina odjazdy ze stacji Warszawa Gdańska zaplanowano o godzinach: 9.38, 11.34, 13.33, 15.34 i 17.31.

W przeciwnym kierunku pociągi będą odjeżdżały z Radzymina o godz.: 11.32, 13.31, 15.30, 17.16 (w niedzielę, 23 sierpnia wyjątkowo o godz. 17.24) i o 19.30" - wskazuje ratusz.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też, że w komunikacji miejskiej będzie włączona klimatyzacja:

Lato się zbliża, klimatyzacja nie działa"Fakty" TVN

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa