Kilka tysięcy uwag w sprawie komunikacji po otwarciu metra. ZTM podsumował konsultacje społeczne

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Proponowane zmiany od kwietniaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Grudniowa konferencja ZTM-u w sprawie konsultacji

Jakimi trasami będą jeździły autobusy po otwarciu trzech nowych stacji metra na Woli? Konsultacje społeczne na ten temat właśnie się zakończyły. W marcu urzędnicy mają zaproponować ostateczny projekt zmian.

Budowa metra na Wolę jest już na ostatniej prostej. Jak zapewnił niedawno prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, wiosną ruszą pierwsze podziemne wagoniki na tym odcinku. Otwarcie nowych stacji ma poprawić dojazd z Woli do Śródmieścia i na Pragę, a dogodną przesiadkę zyskają także mieszkańcy Bemowa, osiedli w zachodniej części miasta, a także Leszna, Mariewa, Koczargów czy Babic.

ZTM proponował korekty lub zmiany tras 26 linii autobusowych, które obejmują linie: 102, 103, 105, 106, 109, 112, 129, 136, 149, 154, 155, 167, 171, 184, 190, 197, 201, 202, 271, 397, 517, 520, E-3, 714, 719 i 729. O szczegółach pisaliśmy na początku grudnia, kiedy rozpoczęły się konsultacje. - Koncentrujemy się na węźle - stacji Księcia Janusza. Naszą propozycją jest, aby tak skonstruować rozkład jazdy, oczywiście przy aprobacie mieszkańców, by praktycznie co minutę w kierunku Jelonek i Nowego Bemowa odjeżdżały autobusy. Łącznie będzie ich 59 w godzinie szczytu – tłumaczył wówczas Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Urzędnicy w trakcie konsultacji zbierali opinie za pośrednictwem poczty elektronicznej, tradycyjnej, telefonicznie i na spotkaniach oko w oko z mieszkańcami.

Teraz czas na opracowanie zebranych materiałów i stworzenie raportu z konsultacji. Jak zadeklarował ZTM, ostateczny projekt zmian w komunikacji poznamy w marcu.

Kilka tysięcy opinii

Urzędnicy podsumowali też ile osób wypowiedziało się w kwestii tworzenia nowych rozkładów. Przypomnieli, że konsultacje rozpoczęły się od czatu z dyrektorem ZDM, w którym wzięło udział około 200 osób.

Z kolei na siedmiu spotkaniach w kilku dzielnicach (na Bemowie, Woli, Bielanach i w Śródmieściu) pojawiło się w sumie około 700 osób. ZTM podkreślił, że najwięcej zainteresowanych przyszło do Szkoły Podstawowej nr 63 na Woli (około 160 osób), zaś najmniejszym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie na Bielanach – było na nim około 40 osób. "Z urny wystawianej na spotkaniach wyjęliśmy 483 wypełnione ankiety i 11 innych pism różnego rodzaju" - podali.

Najwięcej uwag urzędnicy otrzymali drogą elektroniczną –mieszkańcy wysłali w tej sprawie 3699 maili.

Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM