TVN Warszawa | Komunikacja

Akcja protestacyjna kierowców autobusów. W środę część z nich nie przyjdzie do pracy. Będą oddawać krew

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Zajezdnia autobusowa (wideo archiwalne)
TVN24Zajezdnia autobusowa (wideo archiwalne)

Sześć związków zawodowych wciąż pozostaje w sporze zbiorowym z zarządem Miejskich Zakładów Autobusowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę, 24 listopada kierowcy będą masowo oddawać krew, za co przysługuje im dzień wolny od pracy. MZA zapewnia, że nie spowoduje to utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Jak zapowiadali związkowcy, kierowcy warszawskich autobusów 24 listopada planują akcję oddawania krwi. "W ten sposób chcemy wspomóc mieszkańców, naszych pasażerów" - zapowiadał w ubiegłym tygodniu przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA Adam Cebulski. Dodał, że kierowcom za oddanie krwi przysługuje wolne.

Kierowcy będą oddawać krew, inni wezmą urlopy

Nie wiadomo dokładnie, ilu kierowców zgłosiło się do akcji oddawania krwi. Jednak - jak informują związkowcy - ci, którzy z różnych względów nie mogą być krwiodawcami, biorą w środę urlopy.

- To mniej niż jeden procent załogi - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MZA Adam Stawicki. - Nie będzie żadnych utrudnień w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Mamy zapewnioną obsadę linii - uspokaja rzecznik.

O tym, że w Miejskich Zakładach Autobusowych trwa spór sześciu związków zawodowych z zarządem spółki informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Kierowcy chcą podwyżek i zagrozili wcześniej protestem. Głównym postulatem związkowców są podwyżki dla pracowników. Chodzi o 800 zł brutto. Chcą też zmian w regulaminie wynagradzania. Zarząd Miejskich Zakładów Autobusowych w najbliższych dniach planuje kolejne rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych. - Liczymy, że doprowadzą one do osiągnięcia porozumienia we wszystkich dyskutowanych kwestiach - zaznaczył rzecznik MZA.

W sporze zbiorowym z MZA jest sześć z dziewięciu działających tam związków zawodowych: ZZKRP, WZZKRP, WZZ Sierpień 80, OZZKiM, NZZK, NSZZ "Solidarność" 80.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MZA

Pozostałe wiadomości