Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Uczczą pamięć Cichociemnych. Na Ursynowie powstanie park

TVN Warszawa

Urząd Dzielnicy UrsynówPark Cichociemnych na Ursynowie

Na Ursynowie będzie "Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK". Rada Warszawy podjęła w czwartek uchwałę w tej sprawie. O pomyśle mówiło się od kilku lat.

Park powstanie na przedpolach góry Trzech Szczytów, w rejonie Lasu Kabackiego - dokładnie na przedłużeniu ul. rtm. W. Pileckiego. Ursynowscy radni o park walczyli od kilku lat.

- Cieszymy się, że w tym szczególnym "roku Cichociemnych" udało się nam sfinalizować starania o upamiętnienie dzielnych ludzi, którym tak wiele zawdzięczamy - mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Plany od 2014 roku

To była trzecia próba utworzenia parku przy Górce Kazurce - dwie podjęte w poprzedniej kadencji uchwały zostały wycofane przez miasto, które dopatrzyło się w nich wad prawnych.

W 2014 roku poprzednia władza zorganizowała nawet konsultacje społeczne z mieszkańcami, powstał projekt, który zdaniem Roberta Kempy należy zmienić.

- Koncepcja sprzed dwóch lat zawiera dużo błędów, dlatego musimy stworzyć nowy projekt - mówi Robert Kempa. Jak dodaje, powodów było wiele. Zaplanowany w parku ogromny hangar znajdował się za blisko lasu, stadion piłkarski miał niewłaściwą skalę, a architekci nie wskazali też dróg dojazdowych do inwestycji.

Kolejne konsultacje

Na początku 2017 roku odbędą się kolejne konsultacje z mieszkańcami. W nowym parku na pewno powstanie wybieg dla psów - zwycięski projekt z budżetu partycypacyjnego 2016 oraz projekty, które wybiorą mieszkańcy w tegorocznym głosowaniu.

- O tym terenie mówią również w interpelacjach radni, którzy chcą wrotkowiska, lodowiska oraz stoku narciarskiego z wyciągiem, konsultacje społeczne będą doskonałą okazją do dyskusji - podsumowuje Robert Kempa.

Teren o charakterze rekreacyjnym i survivalowym

Burmistrz Ursynowa zapewnia, że będzie to park o charakterze rekreacyjnym i survivalowym.

- Chcemy stworzyć miejsce gdzie poprzez zabawę, edukację i krzewienie kultury fizycznej będziemy propagować wiedzę na temat ważnych aspektów historii i dziedzictwa II wojny światowej - tłumaczy.

Kiedy park ma szanse powstać? - Najbardziej optymistycznym terminem jest 2018 rok. Chcemy poznać opinię mieszkańców, później pozostają badania dendrologiczne i ogłoszenie przetargu - mówi burmistrz.

kz/sk