Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Ponad 220 miejsc otworzy się w Noc Muzeów

  TVN Warszawa

  archiwum TVN24Noc Muzeów coraz popularniejsza

  Już ponad 220 placówek w Warszawie - teatrów, galerii sztuki oraz klubów - zgłosiło się do 13. edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się 14 maja - poinformował w środę wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.

  - Nie są to już tylko klasyczne muzea, jak w latach ubiegłych, ale różnego rodzaju instytucje, do których na co dzień nie wejdziemy. Na przykład wojskowe i policyjne, a także zaplecza teatrów - powiedział dziennikarzom Jóźwiak.

  Instytucje zainteresowane dołączeniem do grona placówek, które 14 maja będą gościć warszawiaków i turystów mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 16 marca na adres noc.muzeow@infoqultura.pl.

  Warszawska Noc Muzeów, podobnie jak w latach ubiegłych, organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

  Zaczynali od 11 placówek

  Pierwsza warszawska Noc Muzeów odbyła się w 2004r., zgłosiło się do niej 11 placówek, a zwiedziło je 16 tys. osób. W zeszłorocznej 12. edycji muzea, instytucje kultury, budynki administracji państwowej i samorządowej, siedziby policji, wojska i straży pożarnej, uczelnie, kluby odwiedziło ponad 200 tys. osób.

  Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

  Kolejki do Muzeum Narodowego w 2014 roku:

  Ruszyła 12. Noc Muzeów
  Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

  PAP/b