Trwają jazdy testowe na II linii. "Metro pokonało 1,8 tys. km"

TVN Warszawa

TVN24Trwają jazdy testowe

Na centralnym odcinku II linii metra trwają jazdy testowe. Na razie podziemna kolejka przejechała 1,8 tysięcy kilometrów. - Zakładamy, że w czwartek przekroczymy wymagane 5 tys. km - powiedziała w rozmowie z reporterem TVN24 rzeczniczka Metra Warszawskiego. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ratusz szykuje się do otwarcia II linii metra w najbliższy weekend.

Pociągi inspiro, po odebraniu wszystkich stacji II linii metra, muszą przejechać w sumie 5 tysięcy kilometrów. - Od piątku po godzinie 15.00 do tej pory przejechały 1800 kilometrów. Dziennie chcemy przejeżdżać 1500 - powiedziała ok. godz. 14.40 na antenie TVN 24 Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

Jak zaznacza, musi być to jednak podróż bezawaryjna. - Jeżeli podczas testów nastąpi jakaś awaria, trzeba będzie je kontynuować - wyjaśniała Bartoń.

Obecnie prowadzone jazdy dedykowane są testowaniu systemu ograniczenia prędkości SOP-3. - Jeśli podczas testów dojdzie do poważnej awarii, pokonany dystans będziemy musieli liczyć od nowa. Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie - dodaje Bartoń. Podczas wcześniejszych jazd testowych pociągi pokonały na drugiej linii metra 22 tys. kilometrów.

Metro Warszawskie zakłada, że wymagane 5 tysięcy kilometrów zostanie osiągnięte w czwartek.

Ćwiczenia strażaków

We wtorek na stacji Stadion Narodowy straż pożarna przeprowadzi jednorazowe ćwiczenia. - To są ćwiczenia związane z przeprowadzaniem akcji ratunkowej. Ich wynik będzie również decydować o uruchomieniu II linii metra - mówiła Bartoń.

Na centralnym odcinku II linii metra pracuje już też 250 osób: między innymi maszyniści, dyspozytorzy ruchu, mechanicy. - Wciąż trwają szkolenia. Dyspozytorzy ruchu szkoleni są z pierwszej pomocy oraz z prowadzenia ruchu - wymieniała rzeczniczka.

Kiedy otwarcie?

A jak ma wyglądać oficjalne otwarcie II linii? - Nie ma na razie podanego terminu. Musimy zakończyć wymagane wszystkie próby oraz o sposobie otarcia II linii metra - zastrzegła Bartoń.

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, ratusz szykuje się otwarcia centralnego odcinka w najbliższy weekend. CZYTAJ WIĘCEJ.

su/ran