Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  "Warszawska masakra piłą mechaniczną"

  TVN Warszawa


  W sobotę w Ogrodzie Krasińskich warszawiacy zapalili znicze i rozwinęli transparent z napisem "Warszawska masakra piłą mechaniczną". W ten sposób pokazują swój sprzeciw po wycince drzew w tym parku.

  - W Ogrodzie Krasińskich w sobotę o 16.00 pojawiło się około 200 osób. Zebrali się w środkowej części parku - relacjonuje dziennikarz tvnwarszawa.pl Andrzej Rejnson. - Zbulwersowani wycinką przyszli, by zapalić znicze w miejscu usuniętych drzew - wyjaśnia.

  - Na wielkim pniu, który został po jednym z drzew, pali się kilkadziesiąt zniczy - opisuje Rejnson. - Pojawiły się również transparenty m.in. "Stop wycince" i "Warszawska masakra piłą mechaniczną" - dodaje.

  Protest po wycince

  O tym, że ponad 300 (z około 1000 drzew) zniknęło z "krasiniaka" pisaliśmy we wtorek.

  Część mieszkańców już wcześniej, na etapie konsultacji społecznych i prezentacji projektu rewitalizacji parku, wyrażała niezadowolenie z zapowiadanej wycinki.

  Skala tego, co teraz zobaczyli, przelała czarę goryczy. Ich zdaniem park został ogołocony. Dlatego wyszli pikietować.

  Urząd wydał oświadczenie

  Miejscy urzędnicy tłumaczą, że wycinka była konieczna, a po rewitalizacji zasadzą nowe rośliny.

  "Decyzje o przeprowadzeniu prac, jak i ich zakresie, były poprzedzone nie tylko wytycznymi konserwatorskimi, opiniami architektów krajobrazu oraz specjalistów z zakresu zabytkowych założeń parkowych, ale również konsultacjami społecznymi. Dotyczy to również wycinki drzew prowadzonej pod czujnym okiem specjalistów, poprzedzonej wydaniem przez Stołecznego Konserwatora Zabytków decyzji na wykonanie wycinki" - takie oświadczenie pojawiło się na stronie internetowej Śródmieścia.

  PRZECZYTAJ CAŁE WYJAŚNIENIE.

  Do wycinki przeznaczono 336 sztuk, z czego 312 sztuk ze względów zdrowotnych. W wiekszości drzewa owocowe.

  W zamian nasadzonych ma być 91 drzew. Będą to m.in. modrzewie, świerki, klony, kasztanowce, brzozy, magnolie, jabłonie, dęby, platany i lipy.

  Nowy park za 15 mln zł

  Zgodnie z zapowiedziami, park po rewitalizacji będzie ogrodzony. Nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

  W ramach modernizacji parku odnowiony będzie plac zabaw w środkowej części. Pojawią się też dwa nowe, w okolicy ul. Długiej. Zostanie uruchomiona niedziałająca teraz fontanna przy pałacu. Zmodernizowany będzie staw, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

  Modernizacja Ogrodu Krasińskich ma kosztować ok. 15 mln zł.

  PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

  ZOBACZ TEŻ: MIESZKANKA I URZĘDNICZKA MÓWIĄ O WYCINCE DRZEW

  mówi Weronika Tauer
  Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
  mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTP
  Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

  lata/mz

  Zdjęcie na stronie głównej: Bartłomiej Zborowski /PAP