Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Przypomną żydowskich mistrzów sportu

TVN Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plmówi Tadeusz Rolke, polski artysta fotografik

Zdjęcia przedwojennych żydowskich sportowców zestawione ze współczesnymi reprezentantami warszawskich klubów zawisną niebawem na billboardach w metrze. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała jak powstają nowe interpretacje archiwalnych fotografii. W czwartek rozpoczęła się pierwsza sesja projektu, za który odpowiada Muzeum Historii Żydów Polskich. W siedzibie Polskiego Związku Szachowego znakomity fotograf Tadeusz Rolke wykonał zdjęcie wzorowane na fotografii Akiby Rubinsteina. Bohaterem współczesnej wersji tamtego obrazu był Bartłomiej Macieja, arcymistrz, wielokrotny medalista Polski w szachach. W tle pozowali szachiści z Polskiego Zwiazku Szachowego.

Scenariusz z 10 fotografii

- Mamy scenariusz w postaci 10 archiwalnych zdjęć. Wychodzimy ze scenariusza, ale mamy pewne pole gry, które wykorzystujemy jako fotografowie – powiedział tvnwarszawa.pl Tadeusz Rolke - Zanim dojdzie do obiektywu jest masę spraw, czyli skonkretyzowanie pomysłu, wybór miejsc. Mamy inspirację w postaci starych zdjęć, pozostaje otwarte jak daleko mamy się trzymać starych zdjęć, a na ile robić samodzielne obrazy? Robić bliskie kopie czy swój współczesny obraz? – dodał. Założeniem projektu jest zestawienie przedwojennych warszawskich sportowcow żydowskiego pochodzenia ze współczesnymi zdjęciami reprezentantów warszawskich klubów sportowych. Wszystkie zdjęcia wykona Tadeusz Rolke.

Premiera na pikniku

- To projekt z pogranicza kampanii społecznej i działania artystycznego, który ma na celu przypomnienie historii tradycji warszawskiego sportu, która obfitowała w bardzo wiele niesamowitych historii – tłumaczy Jan Śpiewak z Muzeum Historii Żydów Polskich - Wystawa będzie prezentowana na 28 billboardach na sześciu najbardziej uczęszczanych stacjach. Chcielibyśmy skonfrontować widzów, użytkowników metra z historią sportowców i wywołać refleksję czym jest sport i co dał w Warszawie – dodaje. Premiera Warszawskich Sportowców odbędzie się podczas Nocy Muzeów (19 maja) na Pikniku Sportowym przy nowym budynku Muzeum Historii Żydów Polskich.

as/bako

mówi Jan Śpiewak, Muzeum Historii Żydów Polskich
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl