Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Wozy bojowe sprawdzą przejazd wokół Narodowego

TVN Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Narodowe Centrum Sportu skierowało w środę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie Stadionu Narodowego - poinformował PAP prezes NCS Rafał Kapler. Na terenie obiektu nadal trwają jednak prace wykończeniowe. - W czwartek wozy bojowe sprawdzą przejazd wokół areny - informuje PAP.

- We wtorek, zgodnie z warunkami kontraktu, generalny wykonawca przekazał nam komplet dokumentacji wykonawczej. O północy zakończyliśmy odbiory i na tej podstawie wystąpiliśmy o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Nie dotyczy to płyty boiska, która będzie wykończona za kilkanaście dni - powiedział Kapler.

Z Portugalią na Narodowym

Jak przyznał prezes NCS, późniejszy termin zakończenia prac przy płycie boiska jest wynikiem zmiany pierwotnych planów. Podobna jest sytuacja w niektórych pomieszczeniach wewnętrznych, które zmienią swe funkcje na skutek sugestii NCS lub na życzenie UEFA.

- Budowana obecnie płyta jest znacznie lżejsza, dzięki czemu zyskaliśmy zmniejszenie obciążenia stropu aż tonę na metr. Będzie na niej można ułożyć tradycyjną murawę lub nawierzchnię panelową, a po jej zdjęciu wykorzystywać całą betonową płytę - wyjaśnił Kapler.

Już w styczniu na przygotowanej powierzchni ułożona zostanie murawa, bowiem UEFA nie zaakceptowała rozwiązania opartego na wykorzystaniu paneli. Na tej nawierzchni odbędą się wiosenne mecze testowe - Superpuchar Polski (11 lutego) i spotkanie reprezentacji Polski z Portugalią. Gospodarze stadionu zakładają, że przed rozpoczęciem Euro 2012 może być konieczna wymiana murawy, aby na sam turniej spełniała wszystkie kryteria stawiane przez UEFA.

Przyjadą wozy bojowe

Zdaniem Kaplera procedura związana z wydaniem pozwolenia może potrwać kilkanaście dni, bowiem dokumentacja składa się z kilkuset grubych teczek zawierających plany, rysunki techniczne, atesty itp. Inspektorzy sprawdzać będą zgodność planów z dokumentacją techniczną.

- W czwartek pojawi się przy arenie dziesięć wozów bojowych, które będą miały za zadanie sprawdzić czy zapewniony jest swobodny przejazd wozów strażackich wokół całego stadionu. Strażacy sprawdzają też działanie zamontowanych już instalacji i czujników. Z tego powodu w wielu pomieszczeniach nie są jeszcze zamontowane panele sufitowe - tłumaczył stan części pomieszczeń prezes NCS.

Za 1,915 mld zł

Część pomieszczeń - w tym całe Centrum Konferencyjne, salka kinowa czy część gastronomiczna włącznie z kuchnią - wyłączona została z umowy z konsorcjum wykonawczym i przekazana zostanie według odrębnych harmonogramów. W najbliższych dniach ustalone zostaną także z wykonawcami terminy usunięcia usterek stwierdzonych podczas odbiorów.

Prezes NCS nie chciał potwierdzić terminu oficjalnego otwarcia tłumacząc, że trwają jeszcze uzgodnienia, ale ujawnił, że już w połowie grudnia w pomieszczeniach pod trybunami odbędą się dwie duże imprezy komercyjne.

Stadion Narodowy w Warszawie będzie główną areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce. Odbędą się tu mecze grupowe, spotkanie ćwierćfinałowe i półfinał. Budowa rozpoczęła się w październiku 2008 roku, a jej koszt wyniesie 1,915 mld złotych.

PAP/ran