Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Ćwierć miliona na renowację Powązek

TVN Warszawa

fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

Podczas 37. kwesty "Ratujmy zabytki Powązek", która odbywała się od niedzieli do wtorku na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, zebrano ponad 258 tys. zł - poinformował PAP przewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. To więcej niż w zeszłym roku.

W tym roku kwestowało około 250 artystów scen teatralnych i filmu oraz przedstawicieli środowiska politycznego i działaczy społecznych. Wielu kwestujących, m.in. Maja Komorowska, Alina Janowska, Andrzej Kopiczyński czy Kazimierz Kaczor, angażuje się w doroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz ochrony powązkowskich zabytków od kilkudziesięciu lat.

Ratują zabytki

Pieniądze zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobowców i kapliczek. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wytypował do renowacji kilkadziesiąt obiektów, jednak ostateczna ich liczba zależeć będzie od wyników kwesty i dotacji z urzędu miasta oraz od darczyńców prywatnych.

W ubiegłorocznej kweście zebrano 243 tys. zł, za nie odnowiono m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza. Jak dotąd udało się przeprowadzić renowację ponad 1000 zabytkowych grobów.

Cmentarz Powązkowski działa od 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Hugona Kołłątaja, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta czy Leopolda Staffa.

Rekordowe kwesty

Kwesta na rzecz renowacji zabytkowych grobowców odbyła się również na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Tutaj w zbiórce pieniędzy również pomagali artyści między innymi Gołda Tencer - informuje "Gazeta Stołeczna". W sumie do puszek trafiło około 7 tysięcy złotych.

Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim zebrano 42,5 tys. zł (w zeszłym roku ok. 40 tys. zł), zaś na Ewangelicko-Reformowanym - prawie 16 tys. zł (w zeszłym roku 13,5 tys. zł) - podaje "Gazeta".

bf/su//mz