Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Wylewają posadzkę, wzmacniają konstrukcję. Prace w pałacyku

TVN Warszawa


Trwają prace w zabytkowym Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej na Pradze Północ. Urzędnicy opisują postępy i pokazują zdjęcia.

Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków napisał, że w pałacyku rozpoczęto układanie betonu na gruncie, czyli tak zwanego chudziaka (rodzaj posadzki). Ponadto w końcowej fazie są prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku.

W następnych tygodniach wykonawca planuje rozpoczęcie montaży nadproży.

Nowa siedziba domu kultury

Koniec remontu planowany jest na wrzesień 2019 roku.

Po renowacji pałacyk będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury.

Zagospodarowane zostaną cztery kondygnacje budynku: piwnica, parter, pierwsze piętro, strych, a także ogród.

W rejestrze zabytków

Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnym.

Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

kz