Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Stare pudła w nowej malaturze

TVN Warszawa

Metro wróciło z remontuMetro Warszawskie
wideo 2/2

Nowe siedzenia i podłoga, wymienione zniszczone szyby, odnowione poręcze i inne malowanie (fachowo zwane malaturą). Pudła wagonowe starych składów metra przeszły remont i wkrótce wrócą na tory.

Pociągi serii 81 służą warszawiakom od początku funkcjonowania metra. Wysłużone wagony wymagały gruntownej naprawy. Te wykonywane są w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim. Pojazdy, które trafiły tam na specjalnych lawetach jako pierwsze, właśnie wróciły na Kabaty do Stacji Techniczno-Postojowej.

Co zobaczą pasażerowie w odświeżonych wagonach?

- Nowe siedzenia pasażerskie, odnowione poręcze, wymienione zniszczone szyby w wagonach, nową podłogę wagonów. Zmieniona została także malatura wagonów (m.in. niebieski pasek zastąpiony zostanie żółtym) - wylicza Metro Warszawskie.

Dwa miliony kilometrów

Jak dodaje spółka, w latach 2017 – 2019 naprawę przejdą 64 wagony (28 czołowych i 36 pośrednich). Pierwsze, które pojechały na naprawę wyprodukowano w 1994 roku w Sankt Petersburgu. W warszawskim metrze przejechały ponad 2 200 000 kilometrów.

- Jest to ich kolejny taki remont, gdyż naprawa piątego poziomu utrzymania pociągów serii 81 wymagana jest przez producenta po 16 latach eksploatacji pojazdu lub po przejechaniu 1 120 000 kilometrów. Podczas tego remontu wymieniane lub regenerowane są wszystkie eksploatowane części - dodaje Metro Warszawskie.

Transport wagonów do Mińska Mazowieckiego odbywa się drogami, zwykle nocą.

skw/b