Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Rabiej kandydatem Nowoczesnej do komisji reprywatyzacyjnej

TVN Warszawa

archiwum TVNPaweł Rabiej

Nowoczesna wskazała swojego kandydata do komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. To Paweł Rabiej, członek zarządu partii. Nad jego kandydaturą musi zagłosować jeszcze Sejm.

W ubiegłym tygodniu posłowie wybrali siedmiu członków komisji weryfikacyjnej zgłoszonych przez kluby: PiS, PO, Kukiz'15 i PSL. Potrzebnej większości nie uzyskał poprzedni kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz, któremu sejmowa komisja odmówiła pozytywnej rekomendacji. Okazało, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedura wyboru na wakat w komisji będzie powtórzona.

O kandydaturze Rabieja poinformowała przewodnicząca klubu Katarzyna Lubnauer. - Chcemy naszego kandydata w komisji reprywatyzacyjnej z jednego powodu: uważamy, że co prawda jest to ciało, co do którego mamy dużo wątpliwości do jego konstytucyjności, ale równocześnie, dopóki nie ma orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego musimy wyjść z założenia, że ta komisja po prostu funkcjonuje - podkreśliła.

Ciężka i odpowiedzialna praca

Dodała, że celem przedstawiciela Nowoczesnej w komisji weryfikacyjnej ma być między innymi przyglądanie się temu do jakich zaniechań doszło i "co się złego działo".

Rabiej zaznaczył, że ma świadomość tego, jak ciężka i odpowiedzialna będzie praca w komisji weryfikacyjnej. - To są tematy, które trzeba bardzo dogłębnie wyjaśnić, ale mam też oczekiwanie jako potencjalny członek tej komisji, że będziemy je wyjaśniali w sposób rzetelny, obiektywny i z uwzględnieniem wszystkich okoliczności - podkreślił.

Jego zdaniem reprywatyzacja przez ostatnie 27 lat została zaniedbana. - Jest to efekt zaniedbań wielu ekip rządowych, dlatego mam takie oczekiwanie, że będziemy patrzyli na te wszystkie przypadki bardzo drastyczne z uwzględnieniem całego tego kontekstu - dodał Rabiej.

Rabiej o swoim doświadczeniu

Polityk Nowoczesnej stwierdził też, że w pracy w komisji weryfikacyjnej pomoże mu dotychczasowe doświadczenie zdobyte podczas kierowania zespołem - w ramach zarządu warszawskiego Nowoczesnej - który "zajmuje się oceną skutków dzikiej reprywatyzacji".

Ponadto - jak mówił Rabiej - ma także doświadczenie kierowania zespołem interwencyjnym, który wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy interweniował u władz Warszawy "w poszczególnych przypadkach mieszkańców, którzy zostali wyrzuceni na bruk".

Pierwsze posiedzenie

W poniedziałek odbyło się pierwsze, robocze spotkanie członków komisji weryfikacyjnej, której szefem jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nie podjęto żadnych ustaleń - do czasu wyboru ostatniego członka komisji. Sejm ma uzupełnić skład komisji na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano w dniach 7-9 czerwca.

Komisja do spraw reprywatyzacji, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych dotyczących zwrotów warszawskich nieruchomości.

Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM SPOTKANIU KOMISJI:

Początek prac komisjiTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/r