Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Zginął od ciosu nożem, "bo nie przeszedł obojętnie wobec zła"

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plSiódma rocznica śmierci podkom

Zwrócił uwagę dwóm nastolatkom, którzy rzucili koszem na śmieci w tramwaj. Jeden z nich zaatakował go nożem. Cios okazał się śmiertelny. Siedem lat temu na przystanku tramwajowym na Woli zginął podkom. Andrzej Struj.

Do tragicznego zdarzenia doszło 10 lutego 2010 roku. Kiedy na przystanek na Woli podjechał tramwaj, jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie zareagował wychodzący z tramwaju pasażer - 42-letni mł. asp. Andrzej Struj. Jak ustalono, jeden z mężczyzn przytrzymywał interweniującego policjanta, a drugi zadał mu kilka ciosów nożem. Mimo reanimacji Andrzeja Struja nie udało się uratować. W lutym 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 25 lat więzienia Mateusza N., a na 15 - Piotra R. Prokuratura domagała się dla nich maksymalnych kar więzienia - po 25 lat (nie groziło im dożywocie, bo w chwili czynu nie mieli ukończonych 18 lat). Obrona chciała uniewinnienia R. Wskazywała na okoliczności łagodzące odnośnie obu.

Od 5 do 9 ciosów

Uzasadniając wyrok sędzia podkreślił, że stopień winy oskarżonych nie jest taki sam. Sąd uznał, że bezpośredni zamiar zabójstwa można przypisać jedynie Mateuszowi N., o czym świadczy liczba zadanych ciosów nożem (od 5 do 9), a także fakt, że nie uciekł on, gdy drugi sprawca - Piotr R. - unieruchomił policjanta.

Na tablicy pamiątkowej wmurowanej w kapliczkę, którą wzniesiono w miejscu tragicznego zdarzenia widnieje napis: "Zginął, bo nie przeszedł obojętnie wobec zła".

W rocznicę śmierci podkomisarza pamięć policjanta uczcili m.in. minister MSWiA Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski, a także koleżanki i koledzy zamordowanego funkcjonariusza. 42-letni policjant wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy z 15-letnim stażem służby został pośmiertnie awansowany do stopnia podkomisarza Policji oraz odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność" i złotą odznaką "Zasłużony Policjant".

skw//ec