Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Tak wyglądała Wigilia 90 lat temu

TVN Warszawa


Świąteczną atmosferę lat 20. i 30. ubiegłego wieku można poczuć dzięki zdjęciom z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czarno-białe fotografie pokazują radość z podarków i wspólne świętowanie najbiedniejszych dzieci.

Te zdjęcia zabierają nas w podróż w czasie - do lat międzywojnia. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak ok. 90 lat temu wyglądały święta. Fotografie przedstawiają m.in rozdawanie pieczywa uczestnikom wigilii w 1926 roku, kosze z podarkami i dzieci, które dostają zabawki.

Wigilia dla najbiedniejszych

Nie brakuje również wątków wojskowych. Jest orkiestra, jest też 30 Pułk Strzelców Kaniowskich i 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, które organizują wigilię dla najbiedniejszych dzieci.

Można także zobaczyć, jak wyglądała Wigilia w kompanii zamkowej 1 Dywizjonu Żandarmerii w Warszawie.

W tamtym okresie olbrzymie choinki zdobiły również przedwojenną Warszawę:

Widok klientów krążących po świątecznie wystrojonych sklepach to w ostatnich dniach bardzo popularny obrazek. A jaki klimat towarzyszył zakupom przed Wigilią ponad 40 lat temu? Możemy się przekonać, oglądając również zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Szał zakupów
nac

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ DAWNEJ WARSZAWY NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

ran/pm