Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Emilia straciła fasadę

  TVN Warszawa

  Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plEmilia bez fasady

  Trwa rozbiórka pawilonu Emilia w centrum Warszawy. Budynek stracił już elewację od strony Pałacu Kultury. Pozostałe ściany czeka taki sam los.

  Pierwsze prace ruszyły w poniedziałek 10 października, pawilon Emilia został ogrodzony płotem. Rozbiórkę rozpoczęto od demontażu elementów wnętrza. Teraz rozbiórka jest już widoczna gołym okiem także z zewnątrz. Ściana od strony wschodniej przestała istnieć, pozostałe straszą płytą paździerzową, która zastąpiła szyby. - Widać że rozbiórka postępuje. Mimo soboty, robotnicy pracują - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

  Odzyskają co się da

  Prace toczą się pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. Plan jest taki, aby odzyskać płytki posadzkowe z lastryka, okładziny, kraty i ławy, okna i konstrukcję dachu. Wszystkie te elementy mają być wykorzystane w rekonstrukcji budynku w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki.

  - Zostanie także wycięty duży fragment profili aluminiowych i stalowych, żeby potem możliwe było wiernie odtworzenie tych elementów w przeniesionym pawilonie. W dalszej kolejności demontowane będą całe elementy konstrukcyjne – zapowiadał Michał Krasucki, stołęczny konserwator zabytków.

  Nowa Emilia stanie między parkiem Świętokrzyskim a Pałacem Młodzieży. Istniejący plan miejscowy przewiduje budowę podobnego, ale nieco wyższego, pawilonu z przeznaczeniem na funkcję ekspozycyjną i ogród zimowy. W miejscu gdzie obecnie znajduje się pawilon, ma powstać wieżowiec. W lipcu władze miasta oraz przedstawiciele dewelopera podpisały porozumienie w tej sprawie.

  Montaż w nowym miejscu planowany jest na lata 2017-2018.

  Najpiew meble, potem sztuka

  Emilia to szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 w Warszawie, który wraz z sąsiadującym blokiem mieszkalnym został wybudowany w latach 1967-69 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Przez dziesięciolecia mieścił salon meblowy, a przez ostatnie cztery lata Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

  Zobacz też: "Rozłożą i złożą jak z klocków. Emilia ma być miejską szklarnią"

  Podpisanie umowy
  Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

  md/b