Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Miejską plażę czeka rewolucja. "Bez organizacji koncertów"

  TVN Warszawa

  tvnwarszawa.plPlaża zmieni charakter

  Popularny lokal Temat Rzeka definitywnie zakończył działalność nad Wisłą. Teraz władze miasta chcą zmienić plażę w strefę sportu i rekreacji. Bez koncertów.

  O sprawę działalności lokalu na plaży w okolicach Stadionu Narodowego spytał Daniel Łaga, radny dzielnicy Śródmieście. Interesował się obiektem położonym po drugiej stronie Wisły ze względu na mieszkańców Powiśla, którzy skarżyli się na hałas dochodzący nocą z plaży.

  Bez imprez muzycznych

  Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, że Temat Rzeka zakończył działalność wraz z końcem września. Wcześniej, bo w sierpniu, zwinął się inny klub z tej okolicy - Plażowa. A teraz planowane jest nowe zagospodarowanie plaży.

  "Planowane jest przeznaczenie tego terenu na cele sportowe i rekreacyjne, bez lokalizacji podmiotów organizujących imprezy muzyczne oraz koncerty. W projekcie przewidywane są lokalizacje nowych urządzeń sportowych, rozwinięcie strefy zabaw dla dzieci oraz rozwiązanie problemów komunikacyjnych na tym obszarze – ciągi piesze i rowerowe" – informuje miejski Zarząd Mienia. Naprawiona ma być również skarpa, a łatwiejszy dostęp na plaże mają mieć osoby z niepełnosprawnościami, a także z wózkami dziecięcymi. Zarząd Mienia chciałby także przenieść letnią strefę sportu sprzed Pałacu Kultury i Nauki na miejską plażę. "Obszar plaży miejskiej chcemy wyciszyć, możliwa prowadzona działalność komercyjna ograniczać będzie się tylko do gastronomii bez organizacji koncertów" – zapewniają stołeczni urzędnicy.

  Rozchwytywane nabrzeże

  Jak już pisaliśmy, warszawskie nabrzeże znalazło się na liście dziesięciu najlepszych plaż w Europie, głównie dzięki atmosferze tworzonej przez działające nad Wisłą bary i kluby. Chodziło między innymi właśnie o atmosferę Tematu Rzeka. Docenił je nawet brytyjski dziennik "The Guardian".

  Do tego w 2013 roku Temat Rzeka znalazł się na wśród najpopularniejszych miejsc na Facebooku, w których meldowali się użytkownicy z całego świata.

  Spór o alkohol nad Wisłą

  Ale w stolicy są również kontrowersje związane z piciem alkoholu nad Wisłą. Wątpliwości dotyczą głównie tego, czy bulwar po lewej stronie jest ulicą, czy też nie.

  Sprawą zajmie się teraz Sąd Najwyższy, który – na prośbę Sądu Okręgowego – określi jak definiować słowo "ulica".

  Zdarza się, że po imprezach na bulwarach wiślanych pojawi się przykry widok - setki butelek po alkoholu.

  Śmieci na bulwarach
  Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

  ran/sk