Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Szybszy rower czy samochód? Porównali pięć tras

  TVN Warszawa

  ShutterstockSzybciej samochodem czy rowerem?

  10 minut - o tyle szybszy od samochodu jest warszawski rowerzysta. Oczywiście tylko na wybranych do porównania trasach i to w godzinach szczytu.

  Porównanie przeprowadzono z inicjatywy ratusza. Autorzy wyznaczyli pięć tras i porównali, w jakim czasie przemierzą je kierowcy samochodów, a w jakim rowerzyści. Zwrócili uwagę, ile spalą kalorii i... jak bardzo ucierpią ich portfele.

  Mierzyli czas przejazdu

  Zastrzegli, że czas przejazdu samochodem jest orientacyjny - przyjęli go na podstawie informacji z map Google, a sprawdzali około godz. 16.30, w dzień powszedni. Z kolei czas pokonania trasy przez cyklistów, został zmierzony "w terenie". Rowerzyści jechali normalnym tempem, przestrzegających przepisów ruchu drogowego.

  "Przyjęto, że samochód spala 8 litrów na 100 km, a cena paliwa wynosi 4,5 zł za litr. Do kosztów przejazdu samochodem należy doliczyć koszty eksploatacji, które w tym przypadku zostały pominięte" - czytamy w opisie.

  I tak trasę Uniwersytet Warszawski - ul. Matki Teresy z Kalkuty, czyli ponad siedem kilometrów, rowerzysta przemierzy w około 25 minut. Spali przy tym 194 kalorii. Z kolei kierowca - w zależności od sytuacji na drodze - na podróż potrzebuje od 16 do 40 minut. Za paliwo zapłaci 2.6 zł.

  Tyle samo czasu kierowca potrzebuje na dotarcie z Politechniki na Dworzec Wileński. Niespełna siedem kilometrów kierowca przejedzie w czasie od 16 do 40 minut. Na przemierzenie tego samego odcinka rowerzysta potrzebuje 27 minut. Osoba która wybierze rower straci 183 kalorie, a kierowca za kółkiem wyda na paliwo 2,4 zł.

  Rowerowy Raport 2015
  facebook

  Pl. Trzech Krzyży- Al. Rzeczpospolitej

  Kolejną trasą na którą zwrócili autorzy projektu jest odcinek Centrum Nauki Kopernik - ZUS. Sześciokilometrowy odcinek możemy przejechać samochodem w czasie od 10 do 30 minut. Za paliwo zapłacimy dwa złote. Tę samą trasę rowerzysta pokona w 18 minut i spali 136 kalorii.

  Jeżeli chodzi o prawie dziewięciokilometrowy odcinek Pl. Trzech Krzyży - Al. Rzeczypospolitej rowerzysta przejedzie go w 29 minut. Dzięki temu straci 219 kalorii. I w tym przypadku trudno określić jak długo będzie jechał kierowca. Autorzy projektu szacują, że od 16 do 40 minut.

  Ostatnią trasą, którą porównywali twórcy projektu jest odcinek pomiędzy Uniwersytetem Medycznym, a ratuszem Bemowo. To dystans 7,4 km. Kierowca przejedzie go w czasie od 12 do 28 minut. Samochód powinien "zatankować" za 2,7 zł. Rowerzysta ten sam dystans pokona w 26 minut, straci 195 kalorii.

  Mapę z wynikami porównania opublikował na swoim profilu w jednym z serwisów społecznościowych pełnomocnik ratusza ds. komunikacji rowerowej. W komentarzach zwrócono uwagę, że czasy przejazdu rowerem są "takie, żeby się nie spocić", a wymienione odcinki można pokonać szybciej. Inni zwracają uwagę, że koszt paliwa na tych trasach jest niższy, niż cena jednorazowego biletu.

  Jak rowerzyści jeżdżą nocą po mieście?

  Jak rowerzyści jeźdżą nocą po mieście?
  Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

  kz/r