W piątek ścieki popłyną naprawionym kolektorem "Czajki"

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
mp/ec
Źródło:
PAP
Kolektory naprawiali 11 metrów pod dnem WisłyMPWiK
wideo 2/2
MPWiKKilkudziesięciu pracowników pracuje 11 metrów pod dnem Wisły

W najbliższy piątek rozpocznie się przekierowywanie ścieków z rurociągu zastępczego do naprawionego kolektora prowadzącego do oczyszczalni "Czajka" - poinformowały w środę Wody Polskie. W trakcie operacji ścieki będą trafiały do Wisły.

Jak przekazał rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, naprawione kolektory zostały już wypróbowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i ich testy były udane.

- Zgodnie z ustaleniami służb ochrony środowiska – RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - red.) i WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - red.) w Warszawie – w celu zminimalizowania negatywnych skutków operacji, przepięcie zaplanowano na najbliższy piątek, 15 listopada w godzinach wieczornych - przekazał przedstawiciel Wód Polskich. - W weekend spada ilość ścieków, które odprowadzane są awaryjnym bypassem do kolektora zrzutowego i oczyszczalni "Czajka". Operacja powinna zostać zakończona z 16 na 17 listopada - zapowiedział.

13 milionów metrów sześciennych ścieków

Rzecznik przypomniał, że ścieki awaryjne są przepompowywane od 66 dni. W tym czasie przepompowano 13 milionów metrów sześciennych nieczystości.

- Żeby umożliwić przesył ścieków naprawionym kolektorem pod dnem Wisły, należy odblokować światło kanału, w którym znajduje się rura zrzutowa. Przez kilkanaście godzin trwania operacji przepięcia, będzie prowadzony zrzut do Wisły. Działania te będą prowadzone w weekend, czyli w czasie zmniejszonego zrzutu ścieków bytowych z części dzielnic lewobrzeżnej Warszawy obsługiwanych przez "Czajkę" - wyjaśnił Kieruzel. - W weekend spada również liczba zanieczyszczeń przemysłowych i medycznych. Pozwoli to zminimalizować potencjalne zanieczyszczenie wód Wisły. Niezwłocznie po rozpoczęciu pompowania naprawionym kolektorem, Wody Polskie rozpoczną demontaż awaryjnego bypassu - dodał.

Najpierw pozbierają sprzęt, później zrekultywują teren

Kieruzel zaznaczył też, że pierwszą częścią operacji będzie usunięcie urządzeń mechanicznych przez operatorów pomp. Następnie demontowane będą rury na moście pontonowym oraz sam most. Następnym krokiem ma być rozebranie dwóch kilometrów rurociągu naziemnego, czerpni, oświetlenia obiektu i innych urządzeń. Plan obejmuje również między innymi odtworzenie ścieżki rowerowej.

- Ostatni etap prac wykonany zostanie wiosną przyszłego roku. Zostaną wykonane nasadzenia roślinności, prowadzone pod nadzorem przyrodniczym, w miejscach, z których została usunięta na potrzeby budowy i funkcjonowania awaryjnego bypassu - podsumował rzecznik Wód Polskich.

Sztab kryzysowy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w środę, że zakończone zostały próby szczelności kolektorów pod dnem Wisły, a układ przesyłowy pomyślnie przeszedł próby ciśnieniowe. "MPWiK jest już gotowe do uruchomienia naprawionego przesyłu, co osobiście dziś sprawdziłem" - napisał na Twitterze.

W czwartek przed godziną 10 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie naprawionego kolektora. Wezmą w nim udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Wód Polskich. - Musimy ustalić z Wodami Polskimi szczegóły przełączenia się z rurociągu zastępczego na naprawiony. Póki co, mogę potwierdzić, że zapowiadany wcześniej harmonogram zostanie utrzymany - przekazała zastępczyni rzeczniczki MPWiK Marta Pytkowska.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". W efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. W reakcji na awarię wojsko zbudowało tymczasowy rurociąg, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do "Czajki".

Źródło: PAP

mp/ec