Nowy blok operacyjny i oddziały. Rozbudowa Szpitala Bielańskiego za blisko 200 milionów złotych

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
UM WarszawaWizualizacja nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego

Ratusz zapowiedział, że Szpital Bielański zostanie rozbudowany do 2023 roku. Koszt inwestycji to około 196 milionów złotych.

Umowa na rozbudowę placówki została podpisana w środę. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm STRABAG i Ed. Zueblin.

Nowe skrzydło

W ramach inwestycji zostanie dobudowane nowe, pięciokondygnacyjne skrzydło o powierzchni blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych. Szpital dzięki temu rozszerzy swoją działalność – wśród projektowanych oddziałów znajdzie się nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami operacyjnymi, centralną sterylizacją i oddziałami pooperacyjnymi. W tym skrzydle zostaną utworzone oddziały intensywnej terapii, psychiatrii (wraz z przychodnią), rehabilitacji oraz laboratorium.

Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy podkreśliła, że projekt modernizacji i rozbudowy szpitala został stworzony z udziałem personelu medycznego placówki i uwzględnia realne potrzeby oraz oczekiwania zarówno pacjentów, jak i służb medycznych.

Z kolei jak mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cytowany w komunikacie ratusza, "ostatnie miesiące dobitnie pokazały, jak ważną rolę w naszym życiu pełni służba zdrowia, dlatego rozbudowa i modernizacja Szpitala Bielańskiego to inwestycja o szczególnym znaczeniu".

Projekt w technologii 3D

Ratusz poinformował także, że modernizacja i rozbudowa szpitala to pierwszy miejski projekt realizowany w całości w nowoczesnej technologii cyfrowego modelu 3D.

- Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego to pierwszy w Warszawie i jedyny w Polsce obiekt tego typu, powstający zgodnie z zasadami BIM - Building Information Modeling – wyjaśnił Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy STRABAG, która jest wykonawcą inwestycji wraz z firmą Ed. Zueblin A.G. - Ten innowacyjny sposób projektowania, realizowania i zarządzania inwestycją umożliwia na każdym etapie budowy dostęp do cyfrowego modelu 3D obiektu oraz platformy komunikacyjnej, co pozwala na zarządzanie pracami projektowymi, realizacyjnymi i prowadzeniem dokumentacji - dodał.

Efekt prac mamy zobaczyć za trzy lata.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o nowej szkole, która powstaje na Kabatach:

Szkoła na KabatachSzkoła na KabatachTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa