Przygotuj się na:

UROCZYSTOŚCI, PRZEMARSZE - ZMIANY W KOMUNIKACJI

Ze względu na planowane w piątek zgromadzenia publiczne, a także uroczystości związane z 82. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy. Jak informuje ZTM, utrudnienia wystąpią również w niedzielę.

TVN Warszawa | Bielany

Rozbudują Szpital Bielański. W nowym skrzydle blok operacyjny z 10 salami

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe skrzydło ma być gotowe w 2023 roku

Szpital Bielański wzbogaci się o nowe skrzydło. Na pięciu kondygnacjach znajdą się nowoczesny blok operacyjny z 10 salami, oddział rehabilitacji, a także - przeniesione ze starego budynku - oddziały intensywnej terapii, psychiatrii oraz laboratorium. Kamień węgielny pod inwestycję za 196 milionów złotych został właśnie wmurowany.

- Rozbudowa i modernizacja Szpitala Bielańskiego to wyczekiwana inwestycja, której koszty w całości sfinansuje miasto. Pod koniec czerwca podpisaliśmy umowę z wykonawcą, który natychmiast przystąpił do prac budowlanych. Ich zakończenie zostało zaplanowane za trzy lata - mówi cytowany w komunikacie prasowym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Renata Kaznowska, jego zastępczyni, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia, podkreśla, że projekt rozbudowy i modernizacji Szpitala Bielańskiego został stworzony z udziałem personelu medycznego placówki i uwzględnia jego oraz pacjentów potrzeby. - Co istotne, prace budowlane nie wpłyną na funkcjonowanie placówki – wszyscy pacjenci będą mieli zapewnioną ciągłość opieki medycznej i bezpieczeństwo podczas leczenia – zastrzega Kaznowska.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zauważyła, że Szpital Bielański to jeden z największych szpitali samorządowych w Polsce, znajduje się w nim ponad 560 łóżek dla pacjentów. - Dzięki nowo powstałemu skrzydłu, będzie on również jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych - zapowiada cytowana w komunikacie.

Pięciokondygnacyjne skrzydło

Jak zmieni się placówka po przebudowie? - Dzięki dobudowaniu nowego, pięciokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych szpital rozszerzy swoją działalność, wśród projektowanych oddziałów znajdzie się nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami operacyjnymi, centralną sterylizatornią i oddziałem pooperacyjnym oraz oddział rehabilitacji - wyjaśnia Trzaskowski.

Do dobudowanego skrzydła zostaną przeniesione oddziały intensywnej terapii, psychiatrii wraz z przychodnią i oddziałem dziennym oraz laboratorium. Zostanie ono połączone z pozostałą częścią placówki.

Leczą tu pacjentów z koronawirusem

Jak przypomina urząd miasta, mimo że Szpital Bielański nie jest placówką jednoimienną, na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego są tu też leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem – obecnie to około 100 osób.

- Aby wesprzeć szpital w walce z koronawirusem, w ostatnim czasie zakupiliśmy trzy specjalne kontenery medyczne, które zostały uruchomione z początkiem listopada przed wejściem do SOR. Dzięki temu powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów, które służą do izolacji osób podejrzanych o zakażenie COVID-19 – przypomina wiceprezydent Kaznowska.

Przygotowano również jeden kontener do oceny stanu zdrowia pacjentów (triage), gdzie znajduje się stanowisko lekarza, pomieszczenie porządkowe oraz oddzielne pomieszczenie dla pacjenta. Do Szpitala Bielańskiego trafił również sprzęt medyczny, w tym 10 kompletnych stanowisk intensywnej terapii oraz środki ochrony indywidulanej, które miasto zakupiło w ramach przygotowań do walki z pandemią.

- Na zakup aparatury medycznej do szpitala tylko w 2020 roku Warszawa przeznaczyła ponad 3,2 miliona złotych, w tym m.in. zakupiono dwa aparaty RTG, aparaty USG, kardiomonitory, aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej - wylicza Renata Kaznowska.

Wykonawcą przebudowy jest konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. (lider) i Ed. Zueblin A.G.

60 lat Szpitala Bielańskiego

Ratusz przypomina przy okazji, że w tym roku Szpital Bielański obchodzi 60-lecie istnienia. Został uruchomiony 19 grudnia 1960 roku. Lokalizację dla powstania placówki wybrał i zatwierdził dr Aleksander Pachno (1912-1971), pierwszy w powojennej Warszawie kierownik Stołecznego Wydziału Zdrowia (1948-1956), a następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia (1956-1961). Budowa kompleksu szpitalnego w kształcie litery H wynosiła około 160 tysięcy metrów sześciennych i trwała blisko 10 lat.

Pod koniec 1999 roku Szpitalowi Bielańskiemu nadano imię księdza Jerzego Popiełuszki, a przy wejściu głównym do budynku została wmurowana tablica pamiątkowa z popiersiem patrona. W 2012 roku placówka była zapleczem medycznym podczas zorganizowanych w Warszawie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

W ostatnich latach z budżetu Warszawy łącznie przekazano szpitalowi dotacje w wysokości blisko 40 milionów złotych, dzięki którym m.in. zmodernizowano oddziały: chirurgii naczyniowej, wewnętrzny, neurochirurgii, ginekologii i położnictwa, urologiczny, a także wykonano remont pomieszczeń SOR.

Informowaliśmy też i budowie szpitala tymczasowego na Okęciu:

Budowa szpitala tymczasowego na OkęciuTVN24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa