Przygotuj się na:

ZWĘŻENIE TUNELU PRZY DWORCU ZACHODNIM

Od piątku 9 kwietnia kierowcy skręcający w lewo, z Alei Jerozolimskich w stronę Żoliborza, nie przejadą środkowym pasem tunelu alei Prymasa Tysiąclecia. W związku z pracami na Dworcu Zachodnim, w najbliższy weekend nie będą też jeździć pociągi WKD. Zastąpią je autobusy.

Wnioski o pomoc wrzucane do kartonu. ZUS: są pod opieką pracowników oraz ochrony

TVN Warszawa | Bielany

Autor:
katke/ran
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl
~Internauta / Kontakt24Składanie wniosków przy metrze Miłociny

Kartony z wyciętą szczeliną na pisma - w taki sposób siedziba ZUS przy metrze Młociny przyjmuje wnioski o wsparcie z tarczy antykryzysowej. Na Kontakt24 otrzymaliśmy film, na którym czytelnik pokazuje, w jaki sposób składał dokumenty.

"Tak wygląda składanie wniosków o pomoc do ZUS. Sytuacja zarejestrowana przy metrze Młociny w Warszawie. Zero zabezpieczeń, zero potwierdzenia, że się taki wniosek złożyło" – przekazał nam Reporter24.

Dołączył też film, na którym widać dwa kartony postawione w siedzibie. Jeden z napisem: "wnioski dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa" i drugi podpisany: "pisma, wnioski, zaświadczenia".

Reporter24 relacjonował, że nikt nie pilnował kartonów z pismami. Według niego interesanci nie otrzymują też żadnego potwierdzenia, że taki wniosek złożyli. Pismo wrzuca się jedynie do kartonu i na tym kończy się cała procedura.

ZUS: Wnioski można przesłać przez internet lub pocztą

 Zapytaliśmy rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Pawła Żebrowskiego, czy taka metoda jest bezpieczna. Jak nam wyjaśniał, wraz z wprowadzeniem rozwiązań tarczy kryzysowej ZUS w każdej placówce udostępnił dodatkowe skrzynki na korespondencję.

- Osoby, które chcą przekazać do ZUS wnioski o ulgę, zwolnienie ze składek lub świadczenie postojowe mogą w bezpieczny sposób złożyć je w tych skrzynkach. Skrzynki są pod opieką pracowników ZUS oraz ochrony – wyjaśnił rzecznik. I dodał, że osobiste złożenie pisma to tylko jedna z dostępnych możliwości.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

- Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujemy, najlepszą i najbardziej polecaną metodą złożenia wniosku do ZUS jest przekazanie go drogą elektroniczną przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wszystkie wnioski związane z uzyskaniem wsparcia z ZUS są tam dostępne. Na stronie www.zus.pl można natomiast zapoznać się ze szczegółowymi informacjami jak - krok po kroku - takie wnioski wypełnić i wysłać elektronicznie – zaznaczył Żebrowski.

Jak przekazał dalej, wnioski można też wysłać do ZUS w tradycyjny sposób, czyli pocztą. Przy okazji wyliczył, że do tej pory o wsparcie z ZUS, realizowane w ramach tarczy antykryzysowej, zawnioskowało ponad 300 tysięcy osób.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd. Ma uchronić przedsiębiorców przed skutkami pandemii koronawirusa. Zakłada między innymi trzymiesięczne zawieszenie płatności składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy ochronę miejsc pracy.

Autor:katke/ran

Źródło: Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Tagi:
Raporty: