Utknął remont parku Herberta. Dzielnica szuka nowego wykonawcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd dzielnicy wybierze nowego wykonawcę
Urząd dzielnicy wybierze nowego wykonawcęMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Wykonawca nie wywiązał się z umowy

Skatepark ogrodzony blaszanym płotem. W miejscu, gdzie miały stać nowe latarnie, tylko kable. Większość atrakcji podziwiać można tylko na wizualizacjach, choć miały być gotowe półtora roku temu. Czemu prace w parku Herberta utknęły w martwym punkcie?

Urząd dzielnicy Bielany musi szukać nowego wykonawcy modernizacji parku Herberta. Teren między Duracza i Perzyńskiego miał być - według zapowiedzi ratusza - w pełni dostępny dla mieszkańców jeszcze pod koniec sierpnia... 2018 roku. Ale do dzisiaj jego część jest ogrodzona, a elementy drogi rowerowej czy wybiegu dla psów, które zdążył postawić wykonawca, niszczeją.

Park Herberta czeka na nowego wykonawcęMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Prace są niedokończone. Z ziemi wystają kable, prawdopodobnie pod nowe latarnie. Część terenu jest wygrodzona blaszanym ogrodzeniem - opisuje.

Metamorfoza parku za prawie cztery miliony złotych

Projektem modernizacji parku jeszcze w 2017 roku chwalił się ówczesny burmistrz Bielan Tomasz Mencina. Plan wyglądał imponująco: mały amfiteatr, skatepark z prawdziwego zdarzenia i bezpieczny przejazd rowerowy. "Metamorfozę przejdzie park Herberta, na który przeznaczymy w 2017 r. dodatkowe 500 tys. zł, a całkowity koszt tej inwestycji to aż 3,8 mln zł" - zapowiadał burmistrz na oficjalnej stronie urzędu dzielnicy w maju 2017.

Wykonawca został wybrany, prace ruszyły. Ale wkrótce okazało się, że nie idą zgodnie z harmonogramem. W grudniu 2018 roku urząd dzielnicy zadecydował o zerwaniu umowy z firmą. Dlaczego?

"Prace niezgodne z założeniami projektowymi"

- Wykonawca modernizacji parku Herberta niektóre prace zrealizował niezgodnie z założeniami projektowymi, co potwierdziła opinia techniczna opracowana przez niezależnego rzeczoznawcę. Z tego tytułu wykonawcy zostały naliczone kary umowne w wysokości blisko miliona złotych - tłumaczy Bartłomiej Frymus z wydziału kultury i promocji urzędu dzielnicy.

- Po usunięciu firmy z placu budowy dzielnica zleciła miedzy innymi inwentaryzację wykonanych robót, dodatkowe badania techniczne i opracowanie projektów zamiennych. Dopiero po wykonaniu tych zadań było możliwe rozpisanie przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę modernizacji parku. Otwarcie ofert zaplanowano 18 lutego - dodaje.

Park Herberta czeka na nowego wykonawcęMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Skarżyli się na "hałas i uciążliwości zapachowe"

Jedyna ukończona przez wykonawcę inwestycja na terenie parku to wybieg dla psów. Po jego otwarciu, w sierpniu 2018 roku, mieszkańcy od razu zaczęli jednak narzekać na jakość wykonania. "Z 4 zabawek na torze 3 są wykonane źle (…) Jedynie slalom, czyli wbite w ziemie paliki były ok. Poza tym ogrodzenie już uszkodzone - nie wiem czy to wina wandali, czy jednak materiały użyte do ogrodzenia są tak złej jakości, że już zdążyły się wypaczyć" - napisała jedna z mieszkanek na facebookowej stronie parku.

Szybko pojawiły się wątpliwości co do lokalizacji wybiegu przy ulicy Perzyńskiego. Zapadła decyzja o zmianie miejsca. - Ze względu na bliską lokalizację z budynkiem wielorodzinnym, do urzędu wpływały skargi mieszkańców na hałas i uciążliwości zapachowe. Uwzględniając zgłoszenia, podjęto decyzję o jego przeniesieniu. Wybieg zaprojektowano w nowym miejscu od ulicy Romaszewskiego. Niestety urządzenia zamontowane tam przez poprzedniego wykonawcę zostały bardzo szybko zniszczone – tłumaczy Frymus.

Pawilon dla matek, ogród kwiatowy, huśtawki

Urząd wyjaśnia też, że skatepark został ogrodzony ze względów bezpieczeństwa. - Naprawa wybiegu dla psów i dokończenie skateparku nastąpi po wyłonieniu nowego wykonawcy - zapowiada Frymus.

Będą też inne atrakcje. Jak wylicza rzeczniczka urzędu dzielnicy Magdalena Borek, w parku pojawią się między innymi: pawilon dla matek z dziećmi, siatki do wspinania, ogród kwiatowy, huśtawki typu "opona", "ptasie gniazdo" czy "bobas", a także hamak, panel edukacyjny i piaskownica.

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl