TVN Warszawa | Białołęka

Masowa mogiła leśna na przedmieściach Warszawy. IPN: przy niektórych szkieletach dorosłych są szczątki dzieci

TVN Warszawa | Białołęka

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Specjaliści IPN odkryli zbiorowy grób na obrzeżach stolicy

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w masowej mogile leśnej na terenie dzisiejszej Białołęki odnaleziono szczątki co najmniej 25 osób, w tym kobiet i dzieci. Jak podaje IPN, mogą być to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów drugiej wojny światowej.

O odkryciu zbiorowego leśnego grobu na przedmieściach stolicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało już we wtorek na Twitterze. W środę eksperci, którzy pracują pod kierunkiem wiceprezesa IPN Krzysztofa Szwagrzyka, podali więcej szczegółów. Prace te prowadzone są przy Skierdowskiej.

"W zbiorowej mogile odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób, w tym kobiet i dzieci. Aktualny stan prac pozwala stwierdzić, iż w odkrytym miejscu pogrzebano szczątki przynajmniej 25 osób. Liczba ta może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca" - podało Biuro.

"Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie)" - czytamy w komunikacie, w którym wskazano także na relację świadka zbrodni popełnionej w czasie okupacji niemieckiej.

Według świadka chodzi o egzekucję z początku II wojny światowej

"Prace rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN" - podało biuro, zapewniając też, że wydobyte szczątki zostaną poddane oględzinom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba identyfikacji genetycznej.

Specjaliści podziękowali też Komendzie Stołecznej Policji i Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI za wsparcie w zabezpieczeniu miejsca prac.

IPN już od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych - zarówno w całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Poszukiwania te głównie koncentrują się na ofiarach terroru komunistycznego, których w latach 1944-56 w Polsce - według niektórych szacunków historyków IPN - mogło zostać zamordowanych ponad 50 tysięcy osób. Poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.

Informowaliśmy także o pamiątkach po Eilercie Diekenie, który zdecydował o śmierci rodziny Ulmów:

Prezentacja archiwum Eilerta Diekena, który zdecydował o śmierci rodziny Ulmów
Prezentacja archiwum Eilerta Diekena, który zdecydował o śmierci rodziny UlmówInstytut Pileckiego

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poszukiwania IPN / Twitter

Pozostałe wiadomości