Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

MPWiK: osady ściekowe z "Czajki" trafiają do sześciu województw

Warszawa | Białołęka

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
tvnwarszawa.pl Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka"

Po awarii w spalarni w oczyszczalni "Czajka" osady ściekowe są wywożone przez zewnętrzne firmy. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało, że trafiają one do sześciu województw: wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

O awarii w spalarni alarmowali radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W ubiegłym tygodniu MPWiK potwierdziło, że od grudnia 2018 roku spalarnia jest nieczynna. Utylizowane w niej osady ściekowe (produkt uboczny, powstający podczas oczyszczania ścieków) są od tego czasu wywożone z "Czajki" przez firmy zewnętrzne. Władze miasta i wodociągowcy zapewniają jednak, że osady zagospodarowywane są zgodnie z przepisami.

W komunikacie pod nagłówkiem: "Kto i gdzie wywozi osady ściekowe?" umieszczono link do informacji o firmach zajmujących się wywozem tych odpadów. Wyjaśniono tam, w jaki sposób i gdzie są zagospodarowywane osady ściekowe z Warszawy. Umieszczono też mapy z oznaczonymi miejscami wywozu. Informacje te są potwierdzone także w opublikowanych w komunikacie umowach z poszczególnymi firmami.

Sześć województw

Zgodnie z informacją, osady ściekowe trafiają do sześciu województw: wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, a każda firma przetwarza je poprzez odzysk.

Dokąd trafiają osady ściekowe z "Czajki"
tvn24.pl

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Adam Mulik wywozi te odpady do zakładu recyklingu w Dęborzycach (gm. Pniewy, Wielkopolska). Sposób zagospodarowania osadów to: "Sucha fermentacja w pryzmach energetycznych z produkcją biogazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej" oraz "Kompostowanie w technologii pryzm otwartych mechanicznie przekładanych".

Firma Bio-Med przewozi osady na działkę do miejscowości Michów Wieś (gm. Michów, Lubelskie). Firma ta kompostuje osady i produkuje nawóz mineralno-organiczny "Gramed". Według Bio-Medu - jak czytamy na stronie internetowej firmy - nawóz ten nie zawiera szkodliwych substancji i wspomaga uprawę roślin.

Firma Newkom Eko wywozi osady ściekowe do Leżachowa, w gminie Sieniawa (Podkarpackie). W przypadku tej firmy w punkcie "szczegółowy sposób zagospodarowania odpadów" zapisano: "kompostowanie". Firma produkuje nawozy organiczne.

Prywatny Zakład Handlowo-Transportowy Dar-Trans Dariusz Sobota wywozi osady pod Warszawę - do Zielonki (Mazowieckie). Jako sposób zagospodarowania osadów podano: "Zagospodarowanie wyrobiska poeksploatacyjnego piasku z wykorzystaniem mieszaniny popiołów lotnych oraz osadów ściekowych".

Właściciel tego zakładu Dariusz Sobota zapewniał, że prowadzi działalność zgodnie ze wszystkimi wymaganiami. Instalacja "Dar-Transu" znajduje się nieopodal terenów objętych programem Natura 2000, w lasach między stołeczną dzielnicą Rembertów a miastem Zielonka na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Jest to stare wyrobisko z jednej strony ogrodzone płotem, a z pozostałych wysokimi ziemnymi wałami. Zgodnie z oświadczeniem Nadleśnictwa Drewnica "przedsiębiorca zobowiązany jest zagospodarować teren wyrobiska i przygotować go pod zalesienie".

Konsorcjum Ekol Patrycja Skowronek, PPHU "Rafit" wozi osady na działkę w Wójcinie (gm. Jeziora Wielkie, Kujawsko-Pomorskie) i na działkę w Gnojnie (gm. Gnojno, Świętokrzyskie). Według informacji MPWiK konsorcjum również stosuje kompostowanie: "przerabianie słomy i odpadów na ekologiczny granulat opałowy - pelet".

W związku z odpadami, które trafiają do gminy Jeziora Wielkie, Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie, w którym wskazuje między innymi na możliwość popełnienia przestępstwa, polegającego na nieodpowiednim postępowaniu z odpadami.

MPWiK: nie ma sygnałów o nieprawidłowościach

Osady ściekowe, które do grudniowej awarii utylizowano w "Czajce", pochodzą ze wszystkich oczyszczalni należących do MPWiK, czyli z zakładów: "Czajka", "Południe", "Pruszków" i "Dębe". Jak podkreśla MPWiK, odpady te nie należą do zaliczanych jako niebezpieczne.

W przesłanym PAP oświadczeniu spółka zaznaczyła, że nie ma wiedzy, aby dochodziło do nieprawidłowości w sposobie realizacji usług wywozu osadów. Jak zapewniła, w razie jakichkolwiek podejrzeń co do dotrzymywania przez firmę warunków umowy, spółka m.in. występuje o dodatkowe wyjaśnienia i ponownie weryfikuje sprawdzone wcześniej pozwolenia. "Jeśli przesłane wyjaśnienia są, w ocenie spółki, niewystarczające, może zostać podjęta decyzja o rozwiązaniu umowy lub odmowy udzielenia zamówienia danej firmie w kolejnym postępowaniu. Równocześnie o powyższym fakcie niezwłocznie informowane są odpowiednie organy" - dodano.

Jednocześnie MPWiK wskazuje, że do kontrolowania firm uprawnione są Inspektorat Ochrony Środowiska i organy administracyjne wydające decyzje na prowadzenie takiej działalności, czyli urzędy marszałkowskie i starostwa. GIOŚ zapowiedziało już kontrolę we wszystkich firmach wywożących osady z "Czajki".

We wtorek prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w związku z awarią kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki", pod dnem Wisły powstanie dodatkowa nitka rurociągu:

Pod dnem Wisły powstanie dodatkowa nitka przesyłająca ścieki

Rafał Trzaskowski o dodatkowej nitce przesyłającej ścieki TVN24
wideo 2/3

Źródło: PAP

kk/r