Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Prace wykończeniowe na nowej stacji metra. Przebudują skrzyżowanie przy ratuszu Bemowa

TVN Warszawa | Bemowo

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Metro wkracza na BemowoArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plMetro wkracza na Bemowo

Ruchliwe skrzyżowanie ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej czekają od piątku spore zmiany w organizacji ruchu. Rusza kolejny etap budowy drugiej linii metra. Tymczasowe rondo przy bemowskim ratuszu zostanie zmienione na klasyczne skrzyżowanie.

"Od piątku 21 maja kierowców czekają spore zmiany na skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej. Tymczasowe rondo przy ratuszu Bemowo zostanie zamienione w skrzyżowanie, dlatego, że budowa II linii metra w tym miejscu przechodzi w kolejny etap" – poinformował w środę stołeczny ratusz.

Nowe jezdnia, chodnik i droga rowerowa

Na wybudowanej stacji przy bemowskim ratuszu prowadzone są prace wykończeniowe, m.in. tynkowane są ściany, układane posadzki i montowane schody ruchome. Układane są tory. Prace dotarły też na powierzchnię, gdzie będzie odtwarzany układ ulic. W pierwszym etapie przywrócony zostanie docelowy układ zachodniej jezdni ulicy Powstańców Śląskich wraz z zatoką autobusową. Wybudowana zostaną: jezdnia, chodnik, a także droga dla rowerów.

W związku z pracami konieczna będzie zmiana organizacji ruchu. Istniejące obecnie rondo zostanie przebudowane na zwykłe skrzyżowanie. "W piątek, 21 maja, ok. godz. 22 wykonawca robót przełoży ruch na nowy układ jezdni" – napisał w komunikacie stołeczny ratusz.

Na kierowców czekają zmiany. Wyłączony z ruchu zostanie zachodni fragment jezdni ulicy Powstańców Śląskich pomiędzy ulicami Górczewską i Czumy. Jadący od strony obwodnicy nie będą mogli przejechać prosto przez skrzyżowanie w kierunku Połczyńskiej. Nie będzie też można skręcić z Górczewskiej w Powstańców Śląskich, jadąc od strony Woli. Objazd poprowadzony zostanie ulicami Lazurową i Konarskiego. Wyłączona z ruchu zostanie też dotychczasowa jezdnia ulicy Górczewskiej, a ruch zostanie skierowany na nową jezdnię południową. W czasie prowadzonych prac wytyczony będzie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Powstańców Śląskich, na odcinku pomiędzy Górczewską a Czumy.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmiany czekają też pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusy linii 112, 190 oraz nocnych N01 i N42 pojadą objazdem ulicą Konarskiego.

Jak poinformował ratusz, "taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do piątku, 11 czerwca do godziny 22. Po tym terminie nastąpi otwarcie zamkniętego fragmentu jezdni ul. Powstańców Śląskich". Pod koniec czerwca planowane jest wyłączenie ruchu tramwajowego w tym rejonie.

II linia metra ma połączyć Bemowo z Targówkiem i będzie liczyć 21 stacji. W tej chwili gotowy jest odcinek liczący 13 stacji łączący Wolę z Targówkiem. Równolegle trwa budowa nowych stacji na Bródnie i na Bemowie. Na lewym i prawym brzegu powstanie pięć nowych stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno oraz Ulrychów i Bemowo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pasażerowie będą mogli z nich skorzystać w drugiej połowie 2022 roku.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa