zwierzęta

zwierzęta

Kilkadziesiąt susłów moręgowanych wypuszczą w piątek na łąki w Rościsławicach (woj. dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Chcą przez to zwiększyć populację gryzoni, które w Polsce dawno wyginęły. Zwierzęta pochodzą z Węgier i Słowacji, a hodowane są w poznańskim zoo.

W maju tego roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze okazało się największe od początku historii człowieka. Temperatura wzrosła w ciągu ostatniego stulecia o 1 st. C. Jaki ma to wpływ na florę i faunę? Odpowiedzi na to pytanie szukali badacze z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.

Młody butlonosy został śmiertelnie potrącony przez motorówkę w ujściu kornwalijskiej rzeki Camel. Do wypadku doszło, kiedy na wodzie stłoczyły się łodzie z obserwatorami, chcącymi obejrzeć stado rzadkiej przybrzeżnej grupy tych delfinów. Miejscowa policja poszukuje sprawców, a za ich wskazanie wyznaczono nagrodę.

Badacze odkryli, że żarłacz biały potrafi zaplanować zgromadzenie potężnych zasobów oleju i tłuszczu, pozwalających mu podróżować bez odpoczynku na dystansie nawet 4 tys. km. Wyniki badań pozwoliły lepiej zrozumieć biologię i logikę postępowania tych zwierząt.

Karpie, podobnie jak psy, można wytresować. Z doświadczenia przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców wynika, że te zwierzęta są podatne na dźwięki. Badacze chcą wykorzystać swoje odkrycie do regulacji przepływów ryb, by już dłużej nie pustoszyły słodkowodnych akwenów.

Na płytkich wodach w okolicy australijskiego Lakes Entrance uwięziony został w sobotę przedstawiciel rzadkiego gatunku wieloryba. Ssak od razu stał się wielką atrakcją dla turystów.

Słabość do wiśni wpędziła w poważne tarapaty niedźwiedzia brunatnego z rumuńskich Gór Buzau. Zwierzak wspiął na drzewa, żeby zjeść trochę owoców i nie przewidział, że może tam czekać pułapka. W zastawionych przez kłusowników sidłach spędził dwa dni, wydając żałosne odgłosy.

Fragment końskich kości dostarczył najstarszej sekwencji genomu jakiegokolwiek ziemskiego gatunku. Pobrano ją ze skamienieliny szkieletu ocenianego na ponad 700 tys. lat, znalezionego w wiecznej zmarzlinie kanadyjskiej Arktyki. Odkrycie wydłuża rodowód koni o około 2 mln lat.

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

W pewnym włoskim mieście na straży zieleni miejskiej staną... biedronki. W Latinie nieopodal Rzymu, bo o tym mieście mowa, rozpoczęto eksperyment, w ramach którego pozwolono 10 tysiącom tych owadów powalczyć m.in. z mszycami.

Spadek bioróżnorodności uprawianych roślin i zwierząt hodowlanych nabiera tempa i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu stale rosnącej populacji - powiedział w poniedziałek szef nowo utworzonego panelu ds. bioróżnorodności przy ONZ.

- Nigdy się nie dowiemy, dlaczego tam weszła - mówi właściciel brytyjskiego zoo, w którym doszło w piątek do tragicznego wypadku. Tygrys sumatrzański zaatakował tam jedną z pracownic. Kobieta zmarła w szpitalu na skutek odniesionych ran.

Salamandry meksykańskie to zwierzęta o wyjątkowych zdolnościach - potrafią odtworzyć utraconą kończynę. Pomaga im w tym ich immunologia, a zwłaszcza tzw. makrofagi. Niewykluczone, że to, co dzieje się w organizmach salamander, będzie podwaliną dla nowych rozwiązań w medycynie.

Świętokrzyska wieś to jedno z lepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Świadczą o tym zdjęcia, jakie przesłał nam Enrique, któremu udało się tam uchwycić w obiektywie aparatu naprawdę piękne okazy.