zwierzęta

zwierzęta

Obrazy, namalowane przez małpy i słonie, będzie można kupić na aukcji, jaką zorganizuje w niedzielę jeden z niemieckich ogrodów zoologicznych. Przypadną one do gustu przede wszystkim miłośnikom sztuki abstrakcyjnej.

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki, żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, płockie zoo hoduje jako jedyne w Polsce.

Do lasów Puszczy Knyszyńskiej trafił puszczyk, który przyjechał na Podlasie… na gapę. Ptak pokonał niemal 400 km schowany między kabiną a naczepą tira jadącego z południa Polski do Białegostoku - poinformowały Lasy Państwowe.

Blisko 160 nietoperzy hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczba zimujących tam nietoperzy z roku na rok wzrasta, a do odnalezionych gatunków należą: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek.

Żubrów na Białorusi przybywa, jak podaje tamtejsza prasa. Tendencja wzrostowa trwa od 17 lat, dlatego też w ubiegłym roku uznano, że tych zwierząt jest w lasach zdecydowanie zbyt dużo. Pozwolono na odstrzał m.in. urodzonych jesienią cieląt, z czym nie zgadzają się białoruscy ekolodzy.

- Prawie 70 pytonów birmańskich złapano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowią zagrożenie dla ekosystemu, trwało miesiąc - poinformowali w sobotę organizatorzy.

Niepozorne morskie ślimaki zadziwiły japońskich badaczy. Chociaż po kopulacji pozbywają się prącia, już po upływie doby odtwarzają swoje męskie narządy i są gotowe do kolejnego aktu seksualnego. Zdaniem naukowców, dzięki korzystaniu z "jednorazowych" penisów ślimaki zwiększają szanse na przekazanie swojego materiału genetycznego.

Ponad 200 leśników szuka od rana tropów wilków i rysi na obszarze kilkuset tysięcy hektarów mazurskich lasów. Zaplanowana na cały poniedziałek akcja to pierwsza prowadzona na taką skalę inwentaryzacja dużych drapieżników w tym regionie. Leśnicy mają nadzieję, że uda im się znaleźć dowody powiększenia populacji rysi.

Obwiniano go o śmierć rybaka i 12-latki, a imię otrzymał po urzędniku, który zmarł podczas obławy na niego. Mimo tych mrocznych epizodów z przeszłości krokodyl różańcowy Lolong był pupilem mieszkańców filipińskiego miasta Bunawan, którzy uważali go za gwaranta dobrej passy. Dlatego śmierć tego największego na świecie gada pogrążyła w smutku cały region.

Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.

Brytyjskie jeże znikają równie szybko jak tygrysy na świecie - alarmują brytyjskie organizacje przyrodnicze. Na Wyspach tych zwierzątek zostało obecnie około miliona, a jeszcze w altach 50. było ich 36 razy więcej. Jak alarmują ekolodzy, do tak dramatycznego spadku liczebności tego gatunku przyczyniła się głównie działalność człowieka.