zwierzęta

zwierzęta

Kwitną kaczeńce, bobry pracują, nie śpią żaby czy ślimaki - nawet na uznawanej za polski biegun zimna Suwalszczyźnie przyroda zachowuje się, jakby nadchodziła wiosna. Takie anomalie można obserwować w całym kraju. Na Kontakcie 24 przybywa zdjęć kwitnących roślin, które w grudniu nie powinny wykazywać takiej aktywności.

Do Białowieskiego Parku Narodowego wprowadzili się dwaj nowi goście - trzyletnie samce żbika. To niewielkie drapieżne koty, objęte w Polsce ścisłą ochroną. Przeprowadzają się z ogrodu zoologicznego w Gdańsku-Oliwie do rezerwatu pokazowego. Zamieszkają wraz z wieloma innymi leśnymi mieszkańcami, a turyści będą mieli szansę spotkać je podczas wypraw po puszczy.

Zakończyła się akcja podniesienia martwego wieloryba z plaży w okolicy Unieścia (woj. zachodniopomorskie). Martwe zwierzę, znalezione w zeszły piątek na brzegu Bałtyku, to prawdopodobnie młody samiec wala butlonosego. Ssak trafi teraz na Hel, gdzie odbędzie się jego sekcja zwłok. Jeśli potwierdzi ona jego gatunek, będzie to pierwszy tego typu przypadek na polskim wybrzeżu.

Rozpędzony pociąg zabił sześć słoni i ranił co najmniej osiem innych w lesie Chapramari w indyjskim stanie Bengal Zachodni. Maszynista nie miał szans uniknąć wypadku, bo liczące około 40 osobników stado nagle wyszło z lasu i przecięło tory. Wypadek to świadectwo zagrożeń, jakie rozwijający się lokalny przemysł stanowi dla znanego rezerwatu przyrody.

Przypadek daje czasem naukowcom szansę na dokonanie niezwykłego odkrycia, niełatwo jednak przy tym uniknąć wpadek. Pokazuje to historia walijskich naukowców, którzy w 2006 roku nieświadomie przerwali życie najstarszego zwierzęcia na świecie. Na dodatek źle obliczyli wtedy jego wiek i dopiero po siedmiu latach sprostowali swoją pomyłkę: właśnie ogłosili, że rekordzista małż Ming żył 507 lat.

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem zachowań słoni ciągle odkrywają u tych zwierząt pewnego rodzaju podobieństwo do ludzi. Eksperymenty dowodzą, że słonie doskonale rozumieją niektóre zachowania człowieka, co więcej, wykazują zachowania, które dotąd charakteryzowały homo sapiens.

Pewien żuraw wyszedł dziś na spacer po jednej ze szczecińskich ulic. Ptak spacerował po niej wraz ze swoim opiekunem, pracownikiem Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

W Puszczy Białowieskiej dziki wykopały niewypały z okresu II wojny światowej. Zwierzęta najprawdopodobniej szukały w ziemi smakołyków, ale zamiast tego natrafiły na granaty moździerzowe. O zagrożeniu poinformowali turyści, którzy odkryli pociski podczas spaceru.

Ponad 80 słoni padło ofiarą łowców kości słoniowej w Zimbabwe. Kłusownicy otruli cyjankiem wodopoje, z których korzystały zwierzęta. Tamtejszy minister środowiska alarmuje, ze zagrożone zostało jedno z największych słoniowych stad na świecie.

W ciągu ostatnich 50 lat populacja wielu zagrożonych gatunków wzrosła tak znacząco, że groźba wyginięcia powoli zanika. To dzięki wytrwałej walce ekologów oraz umiejętnej introdukcji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. - Jeśli ma się dobry plan, dobrze się go realizuje, to on naprawdę działa - komentował Frans Schepers, dyrektor organizacji Rewilding Europe, na dowód prezentując wyniki analizy 37 zagrożonych gatunków zwierząt w Europie.