Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Niedźwiedzie polarne zmieniają swoją dietę. Z powodu zmian klimatu

Zmiany klimatu odciskają swoje piętno na życiu niedźwiedzi polarnych (Ursus maritimus). Z powodu kurczącego się lodu, zwierzęta mają problem, by dotrzeć do swoich podstawowych źródeł pokarmu. Chociaż próbują znaleźć zamiennik w postaci jaj ptactwa wodnego, istnieje ryzyko, że nie będą mogły przystosować się do zmiany w diecie.

Z tego rodzaju rozwiązaniami mamy szansę na całościowo lepszy świat"

Bill Gates chciałby, żeby ludzie przesiedli się z samochodów benzynowych do aut elektrycznych. - Są cichsze, nie powodują lokalnych zanieczyszczeń, a ich bieżące utrzymanie jest o wiele prostsze – zwrócił uwagę współzałożyciel firmy Microsoft oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów w rozmowie z Piotrem Kraśką (TVN24) i Dorotą Wysocką-Schnepf ("Gazeta Wyborcza").

Bill Gates o pandemii i katastrofie klimatycznej. Wywiad już w czwartek w TVN24 GO

Najgorszą rzeczą jest to, że byli ludzie – jak ja – którzy ostrzegali i mówili: pojawia się pewne ryzyko, za niewielką cenę można się przygotować i uniknąć problemu. Ale niestety, te zalecane inwestycje nie zostały poczynione – mówi o początkach pandemii COVID-19 Bill Gates w rozmowie z Piotrem Kraśką (TVN24) i Dorotą Wysocką-Schnepf ("Gazeta Wyborcza"). Emisja wywiadu już w czwartek 25 marca o godz. 07:00 w TVN24 GO. 

Naukowcy: susze w Europie największe od czasów Imperium Rzymskiego

Przez zmiany klimatu ostatnie susze w Europie były najpoważniejszymi od 2110 lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania. Jak podkreślił profesor Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, ekstremalne warunki staną się częstsze, co może mieć katastrofalne skutki dla całych społeczeństw.

Lato przez pół roku? To nieodległa perspektywa

Kryzys klimatyczny może spowodować, że za kilkadziesiąt lat lato na półkuli północnej będzie trwać przez pół roku - wykazała analiza naukowców. Przedłużający się okres ciepła może wydawać się kuszący, ale badacze ostrzegają, że nie pozostanie to bez dramatycznego wpływu na zdrowie ludzi, rolnictwo i środowisko.

Rośnie poziom wody w Bałtyku

Powodem rosnącego poziomu wody w Morzu Bałtyckim jest katastrofa klimatyczna - naukowcy z Polskiej Akademii Nauk uważają, że do końca stulecia, według najgorszego scenariusza, poziom wody w morzach i oceanach może wzrosnąć nawet o metr. To oznacza, że wiele miejsc na świecie znajdzie się pod wodą. Zagrożona jest także północna część Polski. Patryk Rabiega pyta, czy Gdańsk znajdzie się pod wodą.

Naukowcy: rośnie poziom wody w Bałtyku, zagraża polskim wybrzeżom

Niżej położone rejony polskiego wybrzeża mogą niebawem zostać zalane przez Morze Bałtyckie. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk oszacowali, że z powodu topnienia lodowców na świecie, ruchów dna morskiego, a także zmiany cyrkulacji oceanicznej, poziom wody w Bałtyku w ciągu wieku może podnieść się nawet o 20 centymetrów.

Ile kosztują zmiany klimatu? Podsumowano straty z najpoważniejszych zdarzeń pogodowych 2020 roku

2020 rok będzie niewątpliwie kojarzyć się z pandemią COVID-19. Jednak przez cały rok miliardy osób na świecie musiały zmagać się dodatkowo z konsekwencjami poważnych wydarzeń, związanych ze zmianami klimatu. Organizacja Christian Aid wydała raport, w którym wyszczególnione zostały te największe i oszacowała koszty, jakie były konieczne do naprawy spowodowanych przez nie zniszczeń.