Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Jakie są nasze największe lęki? Czy czujemy obawę o przyszłość naszej planety w związku ze zmieniającym się klimatem? Z jakimi wyzwaniami przychodzi się nam mierzyć w dzisiejszych czasach? Te pytania postawiono dziesiątkom tysięcy osób w globalnej ankiecie.

Globalne ocieplenie odbija się na wszystkim, również na rolnictwie i na gospodarce. Zmieniają się nawet jabłka. W przyszłości nie będą smakować tak samo jak dziś. Nowe odmiany, które lepiej znoszą zmiany zachodzące w atmosferze, znajdują powszechne poparcie wśród rolników.

Gubernator stanu Floryda zakazał urzędnikom publicznego używania wyrażeń: "zmiany klimatu" oraz "globalne ocieplenie". Jeden z pracowników tamtejszego urzędu ochrony środowiska nie wiedział o tej zasadzie. W rezultacie trafił na przymusowy urlop oraz badania psychiatryczne, donoszą zagraniczne media.

Według naukowców rok 2014 był najgorętszym w historii. To - zdaniem wielu - świadczy o ocieplającym się klimacie. Niedawno eksperci postanowili sprawdzić, gdzie najlepiej będzie zamieszkać w czasach gwałtownych zmian klimatu. Norwegia, Nowa Zelandia i Szwecja... tam warunki powinny być optymalne. A jak w tym rankingu wypadła Polska?

Naukowców nie dziwi, że rok 2014 będzie należał do czołówki najgorętszych. Krzysztof Markowicz, geofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, na antenie TVN24 opowiadał o scenariuszach zmian klimatu. - Nie mamy złudzeń, że klimat się ociepla - komentował specjalista.

Gazy cieplarniane, które dostały się do atmosfery 10 tysięcy lat temu, zmieniły klimat Afryki. Spowodowały, że w niektórych regionach zaczął padać deszcz. W rezultacie suche pustynie zamieniły się w tętniące życiem sawanny. Szacuje się, że około 10 tys. lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było na podobnym poziomie, jak na początku rewolucji przemysłowej.

- 17 st. C w listopadzie na Dolnym Śląsku to jest już ekstremum. To anomalna sytuacja - powiedział prof. Mirosław Miętus, klimatolog z Uniwersytetu Gdańskiego. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" ekspert odniósł się również do najnowszych wyników badań japońskich naukowców, którzy prognozują mroźne zimy, a także zwrócił uwagę na to, że świat nie jest przygotowany na zmiany klimatu.

"Zmieńcie politykę, a nie klimat","Zmiany klimatyczne zagrożeniem dla zdrowia" - m.in. takie hasła można było usłyszeć w niedzielę w największych światowych metropoliach. Tysiące ludzi wzięły udział w licznych przemarszach, by manifestować swoje niezadowolenie z polityki na rzecz klimatu. - ONZ niewiele może. Dlatego bierzemy sprawę w swoje ręce - mówili demonstranci.

Im jest cieplej, tym do szpitala zgłasza się więcej osób chorych na kamicę nerkową. Lekarze z USA przebadali kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów. Okazało się, że gdy temperatura w ciągu dnia wzrosła co najmniej o 10 st. C, wzrosło też ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u mieszkańców Atlanty, Chicago, Dallas i Filadelfii. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkańców Los Angeles.

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

- Potężne wybuchy wulkanów ze strefy tropikalnej przynoszą chłodne i deszczowe lata w Europie - donoszą naukowcy. Wszystkiemu winne są niewielkie cząsteczki pyłów i aerozoli, które blokują dopływ promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. W ostatnich miesiącach odnotowywanych jest coraz więcej erupcji wulkanów z pacyficznego pierścienia ognia. Czy rok 2014 będzie "rokiem bez lata"?

Zmiany klimatu są niebezpieczne nie tylko dla samego klimatu, ale także dla ludzi. Naukowcy coraz częściej skupiają się nad tym, jaki wpływ na zdrowie człowieka wywiera podwyższona temperatura czy emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Z najnowszych badań wynika, że tak naprawdę każdy człowiek, który przyczynia się do globalnego ocieplenia jest "cichym samobójcą".