Zmiany klimatu

Zmiany klimatu

Zwartość tlenu w wodach oceanicznych gwałtownie spada, a strefy martwych wód, gdzie zawartość tlenu jest zbyt niska, by mogły żyć w niej organizmy oddychające tlenem, powiększają się. To skutki kryzysy klimatycznego i intensywnego rolnictwa - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców.

Naukowcy zbadali dziesiątki tysięcy ptaków, które straciły życie w czasie wiosennych i jesiennych migracji, uderzając w wysokie budynki w Chicago w ciągu niespełna czterdziestu lat. Wyniki mogą wskazywać na to, że z powodu zmiany klimatu ciała ptaków się kurczą.

Rok 2019 zamyka dekadę, w której mierzyliśmy się z globalnym przegrzaniem, cofającym się lodem i rekordowo wysokim poziomem mórz. Uplasował się również w pierwszej trójce najgorętszych lat w historii pomiarów. Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała wstępny raport za 2019 rok.

Pożary trawiące Australię mają katastrofalne skutki dla tamtejszej flory i fauny. Z powodu pożogi szczególnie mocno cierpią koale. Mogą jednak liczyć na pomoc psa Beara, który alarmuje swoich opiekunów, gdy wyczuje zapach torbaczy.

Aktywiści wciąż walczą z norweskim rządem. Chcą, by na Morzu Barentsa nie wydobywano ropy. Powołują się na konstytucję i paryskie porozumienie klimatyczne - biorą sprawy w swoje ręce, bo na polityków - jak mówią - liczyć nie mogą. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu opublikowano na łamach czasopisma "BioScience". Jego autorzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż wcześniej przewidywano. Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

Zarówno we wpisach w serwisach społecznościowych, jak i w artykułach niektórych polskich portali, można natrafić na twierdzenie, że "NASA przyznaje, że zmiany klimatu zachodzą z powodu zmian na orbicie słonecznej Ziemi", a nie w wyniku działalności człowieka. Źródłem takich doniesień jest jednak strona prezentująca różne pseudonaukowe teorie, a przedstawione przez nią dowody wcale nie potwierdzają deklarowanych tez.

Niemal 100 procent badanych Polaków wie, że działalność człowieka wpływa negatywnie na środowisko naturalne - wynika z raportu "Ziemianie atakują", przeprowadzonego przez Kantar Polska. Jaka jest naprawdę wiedza Polaków o klimacie? Na te pytania odpowiadali goście "Wstajesz i wiesz" TVN24.

O zmianach klimatu i globalnym ociepleniu mówi się wiele, ale wciąż wydaję się, że za mało się robi. Kilkudziesięciu ekspertów z całego świata opracowało pięć metod, dzięki którym ludzkość będzie mogła przygotować się na globalne ocieplenie. Cena wprowadzenia ich w życie okaże się wysoka, ale jak zapewniają eksperci zwróci się z nawiązką.