Zdrowie

Zdrowie

Szpital MSWiA w Warszawie "sprzeniewierzył" środki publiczne, które jako dodatek covidowy "nigdy nie trafiły do personelu medycznego" pracującego w szpitalu na Narodowym - czytamy w zawiadomieniu złożonym do prokuratury, do którego dotarł tvn24.pl. Szpital MSWiA odpowiada, że "nie deklarował wypłaty dodatków covidowych w ofertach pracy dotyczących zatrudnienia w Szpitalu Tymczasowym".

- Jesteśmy w szkole, żeby pomagać, a nie piętnować. (...) Bo wizyta u psychologa czy pedagoga to nie jest dowód, że się popsuliśmy i teraz się musimy naprawiać, ona jest po to, żeby ktoś pomógł nam pracować na nasz rozwój - mówi Lucyna Kicińska, szkolna pedagożka i suicydolożka. A depresja? - Może się przytrafić, jak koronawirus albo zapalenie płuc. Jedno jest pewne, można to wyleczyć.

Wypalenie zawodowe do tej pory było rozpatrywane w kategoriach zjawiska społecznego. Teraz zostało uznane za chorobę. Ma symbol nadany przez WHO i od 1 stycznia przyszłego roku znajdzie się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Poważne schorzenie i poważny problem, bo może dotykać nawet co czwartego Polaka. Maria Mikołajewska. 

Targnąć się na swoje życie może dziecko kochane przez rodziców, mające dobre stopnie i wracające uśmiechnięte ze szkoły. - Zanim dojdzie do tragedii, musi nałożyć się kilka czynników, niekoniecznie czytelnych dla dorosłych - mówi profesor Agnieszka Gmitrowicz, suicydolog, która przekonuje dzieci i nastolatków, że warto jest żyć.

Urlop dla poratowania zdrowia dostępny jest dla nauczycieli, a warunki jego udzielania precyzują rozporządzenie Ministra Zdrowia i Karta nauczyciela. Płatny urlop zdrowotny może jednorazowo trwać maksymalnie rok. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, żeby dyrektor szkoły wyraził zgodę na urlop dla poratowania zdrowia.