wulkany

wulkany

Pełzająca lawa zastyga w obsydianowe jezioro

Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.

Fitoplankton wchłonie gazy cieplarniane?

Fitoplankton może chronić nad przed nadmiernym stężeniem CO2, twierdzą naukowcy. Ponieważ te organizmy charakteryzują się dużą absorpcją dwutlenku węgla, jest pomysł, żeby sztucznie je rozmnażać. W ten sposób mógłby powstać żywy "pochłaniacz" negatywnych skutków rozwoju naszej cywilizacji.

Groźne sąsiedztwo: 3 miliony ludzi żyją u stóp wulkanu

Stwierdzenie, że mieszkańcy Neapolu żyją w cieniu wulkanu, brzmi jak banał. Dlatego właściwie nie myślimy o tym, że taka lokalizacja gęsto zaludnionego miasta oznacza realne ryzyko. Przypomina o nim zdjęcie tego obszaru Włoch wykonane przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

San Cristobal znów dymi. Mieszkańcy: zostajemy

Wulkan San Cristobal w Nikaragui ponownie dał o sobie znać. Nad kraterem unosi się wysoka na kilkaset metrów chmura pyłu wulkanicznego. Władze podjęły decyzję o ewakuacji okolicznej ludności. Mieszkańcy nie chcą jednak opuścić wiosek położonych u stóp wulkanu.

Fotka na Facebooka z lawą w tle

Narażają życie, ignorują znaki ostrzegawcze i w dodatku słono płacą za kilka chwil spędzonych w pobliżu aktywnego wulkanu. Na Kamczatce uaktywnił się Płoski Tołbaczyk, ściągający setki Rosjan, którzy marzą o zdjęciu na tle płynącej lawy.

Dymi wulkan na Kamczatce. Będzie drugim Eyjafjallajökullem?

Położony na Kamczatce wulkan Płoski Tołbaczyk przypomniał o sobie. Po 36 latach znad krateru zaczęła się wydobywać lawa i ogromna chmura pyłu. Według ekspertów, unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą wpłynąć na znaczne ograniczenia ruchu lotniczego.

Pył z wulkanu zasypał miasta

W Gwatemali przypomniał o sobie wulkan Santiaguito. Od rana nad kraterem unosiła się wysoka na 5 kilometrów chmura pyłu. Potem przeniosła się nad okoliczne miejscowości i przysypała je przyniesionym pyłem.

Hawajski Kilauea pluje lawą. Ostrzeżenia dla turystów

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa w ostatnich tygodniach strumienie lawy. Po raz pierwszy od niemal roku dotarły one aż do oceanu. Zjawisko przyciąga zwiedzających, jednak naukowcy ostrzegają, że lepiej trzymać się od niego w bezpiecznej odległości.

Dym w krainie "Władcy Pierścieni"

Nowozelandzki wulkan Mount Tongariro znów przypomniał o sobie. We wtorek znad krateru unosiła się chmura dymu i pyłu sięgająca niemal 5 kilometrów.

Zagadka pumeksu wyjaśniona. A sądzili, że wulkan wygasł...

W lipcu i w sierpniu tego roku wielkie jak powierzchnia Belgii pokłady pumeksu dryfowały po Oceanie Spokojnym nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Badaczom udało się potwierdzić, że za ich pojawienie się odpowiadał wybuch podwodnego wulkanu Havre Seamount.

Cicha erupcja na lodowej wyspie

Wulkan na bezludnej i pokrytej lodem Wyspie Heard przypomniał o sobie. Jego aktywności nikt nie zauważył, ale dokumentują ją zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA. W miejscu białej czapy na szczycie pojawił się bowiem czarny punkt.

Sen i pobudka wulkanu. W ciągu zaledwie dwóch godzin

Kiedy w sobotę 6 października przelatywał nad nim Terra, jeden z satelitów NASA, kamczacki wulkan Szywiełucz spokojnie "spał". Zaledwie dwie godziny później obudził się, co udało się uwiecznić innemu satelicie NASA.

Nadaktywny Lokon: 41 erupcji w miesiąc

Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Wyprawa do podwodnego kręgu ognia

Dołącz do grupy badawczej 35 najlepszych naukowców świata i zbadaj środowisko podwodnych wulkanów. Teraz jest to możliwe dzięki interaktywnej ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Najbliższe zanurzenie online już dziś o 21.00.