wulkany

wulkany

Na koncie Ontake 48 zabitych. To najbardziej śmiercionośna erupcja od 1926 roku

Lista ofiar, które zginęły po wybuchu japońskiego wulkanu Ontake, obejmuje obecnie 48 nazwisk. To najtragiczniejsza erupcja od 88 lat, kiedy to w wyniku erupcji wulkanu Tokachi na wyspie Hokkaido zginęło ponad 140 osób. Ostatnie ciała odnaleziono pierwszego dnia października po wznowionej akcji ratunkowej. Działania poprzednio zawieszono z powodu wysokiego ryzyka ponownego wybuchu.

Ontake drży, czuć siarkę. Poszukiwania zaginionych zostały przerwane

Poszukiwania zaginionych po sobotnim wybuchu wulkanu Ontake musiały zostać we wtorek przerwane. To dlatego, że odnotowano wzrost aktywności wulkanicznej. W obawie przed kolejną erupcją władze zdecydowały się zawrócić zespoły ratunkowe, gdyż w chwili wybuchu groziłoby im śmiertelne niebezpieczeństwo.

Wulkan Ontake zabił 36 osób. Okolicę pokrywa prawie półmetrowa warstwa pyłu

Liczba ofiar sobotniego wybuchu wulkanu wzrosła do 36 osób, podają światowe media. Japońskie władze potwierdziły śmierć 12 osób, które zostały zidentyfikowane przez wydział policji prefektury Nagano. Wulkan Ontake nie daje o sobie zapomnieć - cały czas unosi się nad nim gęsta chmura pyłów, utrudniając akcję ratunkową.

Mayon grozi erupcją. 12 tysięcy ludzi ewakuowanych

Naukowcy z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii nie mają wątpliwości, co oznacza wzmożona aktywność wulkanu Mayon na wyspie Luzon - lada moment nastąpi tam potężna erupcja. Władze zdecydowały się ewakuować około 12 tys. osób zamieszkujących w promilu kilku kilometrów od szczytu.

Bardarbunga pluje pyłem. "Pilot specjalnie zmienił trasę"

Bardarbunga nadal "pluje" dymem i popiołami wulkanicznymi. Przekonał się o tym jeden z Reporterów 24, który w piątek przelatywał nad Islandią. Jak relacjonował internauta "pilot specjalnie zmienił trasę, aby ominąć dym wydobywający się z wulkanu".

Piękne i niebezpieczne. Poznaj najciekawsze wulkany świata

Coraz częściej słyszymy o erupcji wulkanów na Ziemi. Okazuje się, że aktywnych stożków jest całkiem sporo na naszym globie. Niektóre wybuchają spektakularnie, a inne wolno, ale za to nawet parę razy w ciągu godziny. Zobacz, jakie zaskakujące fakty kryją ziemskie wulkany.

Tornada wysokie na kilometr w pobliżu Bardarbungi

Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.

Zszedł do wnętrza rozgrzanego wulkanu, żeby zrobić sobie selfie

Stanąć we wnętrzu krateru, podziwiać rozżarzone jezioro lawy? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo sama myśl o niebezpieczeństwie przyprawia nas o ciarki. Jest jednak śmiałek, któremu tak ekstremalne wyczyny nie są obce. To Kanadyjczyk George Kourounis. Udało mu się pod koniec sierpnia stanąć wewnątrz aktywnego wulkanu Marum, który położony jest na jednej z pacyficznych wysp.

Ekwador w cieniu wulkanu. Pył wyrzucony na wysokość 4 km

Wulkan Tungurahua w Ekwadorze nie pozwala o sobie zapomnieć. Jak podają lokalne media, pod koniec sierpnia doszło do kolejnej serii erupcji. Naukowcy uważają, że wybuchy materiału piroklastycznego będą pojawiały się jeszcze przez jakiś czas, gdyż magma wciąż gromadzi się w kanałach wulkanu.

Bardarbunga nadal aktywny, choć już nie zagraża lotnictwu

Naukowcy nie stwierdzili popiołu i pyłu w atmosferze, stąd obniżenie alertu. Wulkan Bardarbunga na Islandii w nocy z czwartku na piątek zwiększył swoją aktywność. Lawa wulkaniczna wypłynęła przez szczeliny na powierzchnię ziemi dwa razy i nadal się wydobywa.