Wielka Brytania

Wielka Brytania

Ważą się losy Wielkiej Brytanii w Europie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Brexicie

Decydujące godziny dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Eksperci nie mają bowiem złudzeń, ewentualny Brexit oznaczałby zawirowania na rynkach finansowych oraz opuszczenie Londyńskiego City przez biznesmenów. Stawiałby także pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wyjaśniamy, o co toczy się gra w unijnych negocjacjach z Wielką Brytanią. Kto straci, a kto zyska na Brexicie?

Kiedy Polacy będą zarabiać tyle, co Brytyjczycy? Mamy wyliczenia

Polacy chętnie wybierają Wielką Brytanię jako kierunek emigracji. To wszystko może się jednak zmienić za 15 lat w sytuacji, gdy zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, "przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE". Tego optymizmu nie podzielają jednak analitycy Sedlak&Sedlak. Z ich szacunków wynika, że wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków po 15 latach jeśli wzrost płac w Wielkiej Brytanii wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 11 proc. Trudno jednak sobie taką sytuację wyobrazić. Dlatego firma opracowała inne warianty, spośród których w tym najbardziej pesymistycznym, Polacy dogonią płace Brytyjczyków dopiero po ponad 91 latach. Kiedy wzrost płac na Wyspach wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 3 proc.

Zapobiec Brexitowi. Dwa dni szansy w Brukseli

Porozumienie w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, które pomoże zatrzymać ten kraj we Wspólnocie, to główny temat unijnego szczytu w czwartek i piątek. Jedną z najbardziej spornych spraw może być ograniczenie "eksportu" zasiłków na dzieci.

Szczerski: część z brytyjskich propozycji nie do zaakceptowania

Biorąc pod uwagę naszą historię, trudno być eurosceptykiem. Polska zawsze cierpiała w wyniku rozgrywek europejskich sił, a zyskiwała na jedności - przekonywał w środę w Londynie prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski. Odnosząc się do negocjacji dotyczących brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej, powiedział, że polski rząd nie zgodzi się na żadne rozwiązania o charakterze dyskryminującym lub retrospektywnym.

"Nie możemy na ślepo akceptować żądań Londynu"

Premier Włoch Matteo Renzi oznajmił w Senacie, że potrzebny jest każdy wysiłek, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Eurepejskiej. Wyraził opinię, że nie można "ślepo" przychylać się do żądań Londynu. Według niego konieczny jest kompromis. Premier Francji Manuel Valls wyraził z kolei nadzieję, że na szczycie unijnych przywódców dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Polak zakatowany na angielskiej ulicy. Zarzut zabójstwa usłyszał rodak

37-letniemu Tomaszowi B. został przedstawiony zarzut zabójstwa Polaka mieszkającego od dekady w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna - jak zeznali świadkowie - został zaatakowany przez grupę napastników uzbrojonych w maczety, noże i kij bejsbolowy. Polak zmarł krótko po napaści, do której doszło 6 lutego w Bolton niedaleko Manchesteru.

Brytyjczycy nie wierzą w dobre porozumienie. Brexit majaczy na horyzoncie

Premier David Cameron pod coraz większą presją. Jak wynika bowiem z sobotniego sondażu, zdecydowana większość Brytyjczyków nie spodziewa się, by ich premier uzyskał dobrą ofertę renegocjacji warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. A to w konsekwencji może znacząco przybliżyć widmo Brexitu.

Brytyjskie gry wojenne na pustyni. Może chodzić o Rosję, a nie Syrię

Londyn porozumiał się z Królestwem Jordanii i zdecydował o przerzuceniu do tego kraju 1,6 tys. żołnierzy. Mają oni przeprowadzić logistyczne gry wojenne, symulując inwazję podobną do tej, jaką w 2003 r. przeprowadziły w Iraku Stany Zjednoczone. Cel ćwiczeń - według anonimowego źródła w brytyjskiej armii - to przygotowanie do ewentualnej konfrontacji z Rosją.