Wielka Brytania

Wielka Brytania

Cameron daje Brytyjczykom tylko jedną szansę ws. Brexitu

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w poniedziałek, że nie będzie drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Podkreślił, że 23 czerwca zapadnie "demokratyczna decyzja strategiczna: pozostać (w UE) lub wyjść".

"Ostra kłótnia", zginął Polak. Cztery osoby w areszcie

Kolejni dwaj mężczyźni zostali zatrzymani w związku z zabójstwem Polaka pracującego w Wielkiej Brytanii - podaje BBC. W sumie w policyjnym areszcie znajdują się cztery osoby. 21-letni Mateusz Sz. zmarł po ataku nożem, do którego doszło na ulicach Hull.

"Nie ma planu B", jeśli Brytyjczycy powiedzą "nie"

Unia Europejska nie ma planu B na wypadek, gdyby Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii - oznajmił komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, dodając, że nie pomogłoby to w opracowaniu scenariusza na wypadek katastrofy.

"Nazywasz to porozumieniem, Dave?". Brytyjska prasa na ostro

Brytyjska prasa ocenia, że w porozumieniu z Brukseli "nie znalazło się nic, co zmieniłoby znacząco nastawienie wyborców", którzy 23 czerwca pójdą głosować w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Większość wyraża sceptycyzm co do realnej wartości wywalczonych reform.

Szkoccy nacjonaliści wolą zostać w UE, nawet bez reszty Królestwa

Gdybyśmy zostali wyrwani z UE głosami znacznie liczniejszego angielskiego elektoratu, nowa konsultacja w sprawie niepodległości Szkocji narzucałaby się w nieodparty sposób - oznajmił Alex Salmond, rzecznik ds. spraw zagranicznych Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w parlamencie brytyjskim. Szkoccy nacjonaliści są zwolennikami pozostania w UE i nie podoba im się wizja Brexitu.

"Nie kocham Brukseli. Kocham Wielką Brytanię"

Jest porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Premier David Cameron oświadczył, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by zagłosowali za pozostaniem w UE. W sobotę Cameron ma przedstawić datę referendum w tej sprawie.

Sprawa zasiłków "nie jest zamknięta". Końca negocjacji na razie nie widać

W wielu sprawach mamy postęp - przekazał w piątek po południu w Brukseli Konrad Szymański, komentując negocjacje ws. przyszłości Londynu w UE. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił jednak, że wciąż "w żadnym stopniu niezamkniętą kwestią" jest sprawa zasiłków na dzieci mieszkające w kraju, a których rodzice pracują w innym państwie unijnym.

Jedyna szansa, by zapobiec Brexitowi. Tusk: kolejnego szczytu nie będzie

- Następnego szczytu nie będzie. W razie potrzeby rozmowy potrwają w weekend - oznajmił Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem w Brukseli negocjacji na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE. David Cameron ze swojej strony zapowiedział, że jedyne porozumienie jakie zaakceptuje to takie, które spełni potrzeby jego kraju.

Ważą się losy Wielkiej Brytanii w Europie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Brexicie

Decydujące godziny dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Eksperci nie mają bowiem złudzeń, ewentualny Brexit oznaczałby zawirowania na rynkach finansowych oraz opuszczenie Londyńskiego City przez biznesmenów. Stawiałby także pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wyjaśniamy, o co toczy się gra w unijnych negocjacjach z Wielką Brytanią. Kto straci, a kto zyska na Brexicie?

Kiedy Polacy będą zarabiać tyle, co Brytyjczycy? Mamy wyliczenia

Polacy chętnie wybierają Wielką Brytanię jako kierunek emigracji. To wszystko może się jednak zmienić za 15 lat w sytuacji, gdy zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, "przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE". Tego optymizmu nie podzielają jednak analitycy Sedlak&Sedlak. Z ich szacunków wynika, że wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków po 15 latach jeśli wzrost płac w Wielkiej Brytanii wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 11 proc. Trudno jednak sobie taką sytuację wyobrazić. Dlatego firma opracowała inne warianty, spośród których w tym najbardziej pesymistycznym, Polacy dogonią płace Brytyjczyków dopiero po ponad 91 latach. Kiedy wzrost płac na Wyspach wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 3 proc.